Samoyed Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

208
samoyed köpek

Samoyed köpek cinsi, beyaz kürkü, gülümseyen yüz ifadesi ve güzelliği ile her göreni kendine hayran bırakan bir köpek cinsidir. Sadece dış görünüşü ile değil karakteri ile de hayran kalacağınız samoyedi yakından tanımak ister misiniz? İşte samoyed özellikleri, karakteri ve bakımı hakkında her şey…

Samoyed Köpek Cinsi Özellikleri

samoyed özellikleri

Samoyed, ismini bin yıl önce Sibirya’ya göç etmiş Samoyed halkından alan ve olumsuz hava şartlarında avcılık ve kızak çekiciliği  yapmış köpek cinsidir. Sibirya kurdu gibi -60 dereceye dayanabilen, işçi sınıfına dahil ve orta boy köpek cinsidir. Güçlü ve kaslı bir vücut yapısına sahiptir.

Soğuğa karşı oldukça dayanıklı olan Samoyedlerin kürkü çift katmanlıdır. Alt katman kısa ve yoğun tüylerden, üst katman ise daha uzun ve sert tüylerden oluşur. Kürk rengi, beyaz, sarı ve krem rengi olabilir fakat tercih edilen rengi beyazdır.

samoyed bakımı

Kafa yapısı uca doğru sivridir ve siyah yada kahverengi bir burnu vardır. Gözleri badem şeklinde ve koyu renklidir. Üçgen şeklinde ucu hafif yuvarlak olan kulakları dik ve tüylerle kaplıdır. Patileri düz ve kulakları gibi tüylerle kaplıdır. Kuyruğu uzun ve oldukça tüylüdür.

Yetişkin samoyedlerin yüksekliği erkeklerde 53-60 cm, vücut ağırlığı 20-30 kg, dişilerde yükseklik 53-57 cm, vücut ağırlığı 15-30 kg arasında değişir. Ortalama yaşam süreleri 13-15 yıldır.

Samoyed  Karakteri

samoyed karakteri

Samoyed köpek cinsi, oldukça sevgi dolu ve neşelidir. Enerjik, oyun oynamayı seven, zeki, sadık ve bazen inatçı bir yapısı vardır. Nazik, duygusal ve uyumludur. Tek bir kişiyi sahibi olarak kabul etse de ailenin tüm üyeleri ile iyi geçinir. Golden retriever gibi dost canlısı ve yabancılarla da iyi geçindiği için koruma köpeği özelliği yoktur. Oldukça sosyal ve sevecen bir köpek ırkı olduğu için çocuklarla da arası gayet iyidir. Fakat bazen diğer köpeklerle sorun yaşayabilir ki bunlar genellikle dominat karakterli köpek cinsleridir. Saldırgan bir tavrı yoktur, kavga etmeyi sevmez fakat havlamayı seven bir köpek cinsidir. Evde çok uzun süre yalnız bırakıldığı zaman eşyalara zarar verebilir.

Samoyed köpek cinsi, özgürlüğüne düşkün, tek başına takılmayı seven bir köpek cinsidir. Bu nedenle eğitimine yavru iken başlamak oldukça önemlidir.

SAMOYED APARTMANDA BESLENİR Mİ?

Enerjik ve oyun oynamayı seven bir köpek cinsi olduğu için egzersiz ihtiyacının karşılanması gerekir. Enerji ihtiyacı karşılandığı ve havlama konusunda eğitildiği taktirde apartmanda beslenebilir fakat en uygun yaşama alanı bahçeli bir ev ve soğuk iklimlerdir.

Samoyed Bakımı

Samoyed köpek cinsinin tüyleri uzun olduğu için özenli bir bakım ister. Haftada iki yada üç kez metal bir tarakla tüylerini taramak gerekir. İhtiyaç halinde banyo yaptırılabilir. Tırnakları düzenli olarak kesilmeli ve dişleri fırçalanmalıdır. Tüylerle kaplı kulakları kontrol edilmeli ve gerekli durumlarda nemli bir bezle silinmelidir.

Kesinlikle yemek artıkları ile beslenmemeli ve yaşına, kilosuna uygun kaliteli kuru mama ile beslenmelidir. Bu konuda veterinerinize danışmak en iyisidir.

Samoyed köpek cinsinin bakımında önemli olan diğer bir nokta ise günlük egzersiz ihtiyacının karşılanmasıdır. Etrafta koşturmayı çok seven bu sevimli dostumuz için günlük uzun mesafeli yürüyüşler oldukça önemlidir.

Samoyed köpek cinsi genel olarak sağlıklı bir ırktır. Ancak diğer köpek cinslerinde olduğu gibi genetik olarak bazı hastalıklara yatkındır. Bunlar kalça çıkığı, diabet, progresif retinal atrofi, katarakt ve gastrik torsiyon gibi rahatsızlıklardır. Düzenli veteriner kontrolü ile bu sevimli dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.