Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı

159
scottish fold kedisi özellikleri

Küçük ve kıvrık kulak yapısıyla oldukça popüler olan Scotish fold,  en çok tercih edilen kedi cinsleri arasında yer almaktadır. İskoçyalı çiftçi William Ross tarafından 1961 yılında tesadüfen keşfedilmiştir. Kulaklarının kıvrık olmasına neden olan genetik mutasyonun, beraberinde pek çok sağlık sorununu getirmesi sebebiyle tartışmalı bir kedi cinsidir. Bu duruma rağmen bu sevimli ve cana yakın patili dostlarımız en çok tercih edilen kediler arasında yer almaktadır. Bu yazımızda Scottish fold özellikleri ve bakımı ile ilgili ayrıntıları bulabilirsiniz.

Scottish Fold Özellikleri

Scotish fold, oldukça cana yakın, sakin ve uyumlu bir kedi cinsidir. Yaramazlık peşinde koşmazlar fakat oyun oynamayı çok severler. Özellikle atılan topu geri getirmeyi çok severler. Herkese kendini sevdirmekten çok hoşlansa da sevgisini herkese göstermez. Kucakta durmayı sevmeyen Scottish fold, sahibinin yanında olmaktan mutluluk duyar. Yalnız kalmayı hiç sevmezler.  Evine ve sahibine bağlı olan Scottish fold, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinir. Bu nedenle özellikle çocuklu aileler için çok iyi bir dosttur.

Tombul yanakları, genellikle altın rengi yuvarlak gözleri, küçük kıvrık kulakları ile oldukça sevimli bir görünüme sahiptir. Tüyleri kısa ve yumuşacıktır, uzun tüylü olanları da vardır. Genellikle gri renktedir fakat farklı renkte de olabilir. Mavi, kızıl, beyaz, tekir, altın rengi, dumanlı gibi ve buna benzer renkleri de bulunmaktadır. Gözleri genellikle altın yada bakır rengi olsa da tüy rengine göre değişiklik gösterir.

Kulakları ilk doğdukları zaman normaldir. Fakat 3 aylık olduktan sonra kulakları yavaş yavaş aşağı doğru kıvrılmaya başlar. Scottish fold kedisi kendi cinsleriyle çiftleştirilmez. Genellikle British shorthair cinsi ile çiftleştirilir.

Scottish fold ortalama yaşam süresi 12-16 yıl arasındadır. Erkekler 5-6 kilo, dişiler 3-5 kilo arasında değişir.

Scottish Fold Bakımı

scottish fold kedisi özellikleri

Scottish fold tüy bakımı oldukça kolaydır. Kısa tüylü olanlar haftada bir kez, uzun tüylü olanlar ise haftada iki kez taranması yeterlidir. Tüy bakımına özen gösterildiği taktirde tüy dökümü azalacaktır. Yavruyken tırnak bakımına başlamanız, kedinizin alışması açısından önemlidir. Kulakların her hafta yumuşak ve nemli bir bezle temizlenmesi gerekir. Kilo almaya meyilli oldukları için beslenmesine özen göstermek gerekir.

Scottish fold, pek çok sağlık sorununa yatkın bir cinstir. Kulakların kıvrık olması nedeniyle kulak enfeksiyonları görülme riski yüksektir. Kıkırdak doku rahatsızlıkları, kalp ve eklem hastalıkları genetik yapılarından dolayı kaynaklanan hastalıklardan bazılarıdır.