Sfenks Kedisi Özellikleri ve Bakımı

84
sfenks kedisi

Sfenks kedisi, görünüş itibarıyla diğer kedi cinslerinden çok farklı olan ve Kanada kökenli bir kedi cinsidir. Sıra dışı görüntüsü ile ilgi çeken Sfenksler, görüntülerinin aksine uysal ve cana yakın kedilerdir. Diğer adı Mısır kedisi olan bu tarz sahibi dostlarımız, dünya üzerinde ender bulunan tüysüz kedi cinslerinden biridir. Bu nedenle pek çok kişi onları “tüysüz kedi” olarak da adlandırır. Bu tüysüz dostlarımızı daha yakından tanımak isterseniz işte Sfenks kedisi özellikleri ve bakımı ile ilgili detaylar…

Sfenks Kedisi Özellikleri

sfenks kedisi özellikleri

Elbette ki Sfenks kedilerinin en belirgin özelliği tüysüz olmalarıdır. Tüysüz olmaları nedeniyle soğuğa karşı oldukça dayanıksız bir kedi cinsidir. Aynı zamanda sarkık bir yapıda olan derilerine sevmek için dokunduğunuzda farklı bir hissiyat yaratır. Her ne kadar vahşi, sert hatta kimilerine göre korkutucu görünseler de dünya üzerinde en çok tercih edilen kedi cinsleri arasında yer alırlar.

Kaslı ve sert bir vücut yapısına sahiptir. Vücut renkleri her renk ve desende olabilir. Kulakları uzun, tüysüz ve oval yapıdadır. Gözlerinin üst köşeleri hafifçe eğimlidir. Her renk göz rengine sahip olsalar da en yaygın görülen renk mavidir. Ağız kenarları, kulaklarının arası ve omuzlarında derin kırışıklıklar bulunur. Bıyık ve kaşları yoktur fakat bazı Sfenks kedilerinde bıyık ve kaşlara rastlanabilir. Sfenkslerin bir diğer fiziksel özellikleri ise göbeklerinin şiş görünümlü olmasıdır. Kuyrukları ince ve vücudu gibi tüysüz dür.

Sfenks kedisi ortalama ağırlığı 3-5 kilo arasında değişir ve ortalama yaşam süreleri 10-14 yıl arasındadır.

Sfenks Kedisi Karakteri

sfenks kedisi bakımı

Sfenks kedilerinin, sert ve vahşi görüntüsünün altında mükemmel bir karakter yatar. Uysal, cana yakın, kibar ve nazik kedilerdir. Ailesine ve yabancılara karşı sıcakkanlı ve sevecendir. Sfenks kedileri sosyal, oyun oynamayı ve tırmanmayı seven enerjik kedilerdir. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşırlar.

Sfenks kedisi aynı zamanda zeki bir kedi cinsidir. İnsanlarla vakit geçirmeyi seven ve ilginin üzerinde olmasından hoşlanan kedilerdir. Eğer onunla ilgilenmezseniz yüksek yerlere çıkmak yada kucağınıza atlamak gibi davranışlarla ilginizi çekmeye çalışacaktır. Bu nedenle eğer ona ayıracak vaktiniz yoksa bir Sfenks kedisi evlat edinmek sizin için uygun bir tercih olmayacaktır.

Sfenks Kedisi Bakımı

sfenks kedisi

Sfenks kedileri, tüyleri yok denecek kadar az olmasına rağmen düzenli bakım gerektiren kedilerdir. Tüy bakımı olmasa da cilt ve deri hastalıklarına yatkınlıklarından dolayı derisi nemli tutulmalı ve düzenli olarak banyo yaptırılmalıdır. Pek çok kedi cinsi gibi banyo yapmaktan hoşlanmadıkları için yavru iken alıştırmak önemlidir. Hatta yavru iken alıştırdığınız taktirde ilerleyen dönemlerde temizlenmek için kendi banyo yapmak isteyecektir.

Kulakları düzenli olarak kontrol edilmeli ve kir biriktiği taktirde nemli bir bezle silinmelidir. Eğer gözlerinde akıntı sorunu varsa aynı şeklide nemli bir bezle silebilirsiniz.

Sfenks kedileri diş eti hastalıklarına yatkındır. Bu nedenle dişleri düzenli olarak fırçalanmalıdır. Kediler dişlerinin fırçalanmasından da pek hoşlanmazlar. Eğer yavru iken alıştırırsanız herhangi bir problem yaşamazsınız. Günlük olarak fırçalayamadığınız taktirde en azından haftada bir kez fırçalamaya özen göstermelisiniz.

Soğuğa karşı dayanıksız oldukları için bulundukları ortamın sıcak olması gerekmektedir. Bunun için kış aylarında  kedi kıyafetleri giydirebilirsiniz. Aynı zamanda derileri güneş yanığına eğilimli olduğu için dikkatli olmanız gerekmektedir.

Sfenks kedileri iştahlı kedilerdir. Fakat metabolizmaları hızlı çalıştığı için kilo problemi pek yaşanmasa da beslenmelerine dikkat edilmeli ve kaliteli kuru mama ile beslenmelidir.

Sfenks kedilerinde en sık görülen rahatsızlıklar; hipertrofik kardiyomiyopati ve ürtikerya pikmentozası adı verilen bir cilt hastalığıdır. Düzenli veteriner kontrolü ile bu nazik ve sevecen dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Devon Rex Kedi Cinsi Özellikleri ve Bakımı