Shih Tzu Özellikleri ve Bakımı

238
shih tzu özellikleri şitsu

Shih Tzu (Şitsu), kökeni Çin olan ve Çin’de imparatorluk zamanında oldukça popüler olan bir köpek cinsidir. O dönemlerde Avrupa’ya satışları yasaklanmış ve Çin İmparatorluğundan ilk çıkışları 1930 yılında olmuştur. Shih Tzu, günümüzde de olumlu özellikleri ile en çok tercih edilen küçük köpek cinsleri arasında yer alır. Bu sevimli dostumuzu daha yakından tanımak istiyorsanız işte Shih Tzu özelliklleri ve bakımı ile ilgili detaylar…

Shih Tzu Özellikleri

shih tzu özellikleri

Şitsu, küçük köpek cinsi (süs köpeği) olmasına rağmen oldukça cesur ve dayanıklı bir köpek cinsidir. Oldukça zeki, öz güvenli, cana yakın ve dost canlısıdır. Bazen inatçı tavırlar sergileyebilir. Neşeli ve oyuncu bir yapısı olan Şitsu, diğer köpek cinslerinden farklı olarak yabancılarla iyi anlaşır ve insanlarla vakit geçirmeyi çok sever. Bu özelliğinden dolayı evde yalnız kalmayı sevmez ve uzun süre yalnız bırakılırsa eşyalara zarar verebilir. Genellikle diğer hayvanlar ve çocuklarla da iyi anlaşan Shih Tzu, sinirlendirildiği zaman ısırabilir. Bu nedenle çocuklarla yalnız başına bırakmamanızda fayda vardır. İyi bir bekçi köpeği olarak havlamayı sevse de evde sessizdir. Aile ortamına çok çabuk uyum sağlayan bu köpekler, bu olumlu özellikleri sayesinde evde beslenebilecek küçük köpek cinsleri arasında popülerdir.

Şitsu, iki katmanlı uzun bir kürk yapısına sahiptir. Burnunun üzerinden yukarı doğru uzayan tüyleri nedeniyle “kasımpatı (krizantem) suratlı köpek” olarak da bilinir. Tüy renkleri, siyah -beyaz, altın rengi, kızıl, açık kahverengi, koyu kahverengi gibi renkler olabilir. Tüm renk seçenekleri kabul edilir. Kafası ve gözleri yuvarlaktır. Gözleri büyük, birbirinden uzak ve koyu renklidir. Kulakları küçük ve düşük yapıda olup uzun tüylerle kaplıdır. Kısa ve küçük burnu, siyah renkli ve uzun tüylüdür.

Boyları 20 – 28 cm, vücut ağırlıkları 4 – 7,2 kg arasında değişir. Bu sevimli dostlarımızın ortalama yaşam süresi 10 ile 16 yıl arasındadır.

Shih Tzu Bakımı

shih tzu bakımı

Apartman yaşamı için oldukça ideal olan şitsu, aktif bir köpek cinsidir. Evin içinde yeterince aktif olduğu için çok fazla egzersiz ihtiyacı duymaz. Fakat şitsu kilo almaya yatkın bir cins olduğu için, formunu koruması bakımından günlük 30 dakikalık yürüyüşler yeterlidir. Her ne kadar aktif olsalar da teşvik edilmediği taktirde tembellik gösterebilirler. Shih Tzu, sıcağa karşı duyarlı bir cinstir. Bu nedenle aşırı sıcak havada dışarı çıkması, solunum problemi yaşamasına sebep olabilir.

Sitsu bakımında özen gösterilmesi gereken konulardan biri tüy bakımıdır. Uzun tüyleri her gün taranmalı ve burnunun üstündeki tüyler gevşek bir toka ile bağlanmalıdır. Dikkat etmeniz gereken nokta ise tüylerin rahatlaması açısından tokayı ara sıra çıkarmalısınız. Tüy bakımının daha kolay olması için tıraş ettirebilirsiniz. Çok fazla tüy döken bir köpek cinsi değildir.

Gözlerinin çevresini ve kulak giriş kısmını düzenli olarak temizlemek gerekir. Bunların dışında diğer ırklarda olduğu gibi diş ve tırnak bakımını da oldukça önemlidir. Şitsu, kilo almaya yatkın bir ırk olduğu için beslenmesine dikkat edilmeli, kaliteli kuru mama ile beslenmelidir.

Yatkın olduğu hastalıklar: Göz problemleri, kulak problemleri, solunum problemleri, bel ve omurilik, böbrek hastalıkları, kilo almaya yatkınlık. Düzenli veteriner kontrolü ile bu sevimli dostlarımızın sağlıklı ve mutlu yaşamalarını sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı, mutlu günler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here