Sibirya Kurdu Özellikleri ve Bakımı

995
sibirya kurdu özellikleri

Sert görünüşü ve etkileyici gözleri ile Sibirya kurdu namı diğer Husky, dünyada en çok tercih edilen  köpek cinslerinden biridir. Sibirya kurdunun soyları tam olarak bilinmese de Spitz soyundan geldiği düşünülmektedir. Uzun yıllar Sibirya’da yaşayan Husky, 1909 yılında Alaska’ya getirilmiş ve burada bekçi köpeği olarak ve kızak çekmek için kullanılmıştır. Eksi 60 dereceye kadar dayanabilen Sibirya kurdu özellikleri nelerdir ve bakımı nasıl olur? İşte detaylar…

Sibirya Kurdu Özellikleri

 

Husky, sert görünüşünün aksine oldukça uysal, neşeli ve sahibine aşırı derecede bağlı bir köpek cinsidir. Zeki ve oldukça enerjiktir. Genellikle havlamazlar fakat ulumayı çok severler. Özgürlüğüne düşkün, inatçı ve kuralları bozan bir kişiliğe sahiptir. Husky, eğitimi konusunda sabırlı ve tecrübeli kişilere ihtiyaç duyar. Bu nedenle ilk defa köpek besleyecekseniz sizin için iyi bir tercih değildir.

İyi sosyalleştirildiği zaman çocuklarla ve diğer köpeklerle oldukça iyi anlaşan, iyi bir aile köpeğidir. Husky, sürü ırkı olması nedeniyle  çevresindeki herkesle yakınlaşmaya eğilimli bir köpek cinsidir. Bu nedenle iyi bir koruma köpeği değildir. Egzersiz ihtiyacı karşılandığı takdirde apartman dairesinde de yetiştirilebilir. Husky, sık sık evden kaçmalarıyla meşhur bir köpek cinsi olduğu için bu konuda tedbirli olmak çok önemlidir. Aynı zamanda yalnız kalmayı hiç sevmezler. Yalnız kaldıkları zaman sinirlenerek etraftaki eşyalara zarar verebilirler.

Genellikle buz mavisi göz rengine sahip olsalar da kahverengi yada mavi renkli de olabilir. Dik kulakları ve kuvvetli vücut yapıları vardır. Çift katmanlı, sık ve su geçirmez orta uzunluktaki tüyleri ile eksi 60 dereceye kadar dayanabilirler. Bu nedenle sıcak havayı hiç sevmezler. Tüylerinin rengi beyaz, kurt grisi, siyah, gümüş gri, kum sarısı, açık kahverengi olabilir. Dişi Sibirya kurtlarında  kilo; 16-23 kg, erkeklerde 20-27 kg arasında değişir. Boyları dişilerde 51-56 cm, erkelerde 53-60 cm arasındadır. Oldukça dayanıklı ve sağlıklı olan Husky, ortalama 12-15 yıl yaşam süresine sahiptir.

Sibirya Kurdu Bakımı

sibirya kurdu bakımı

 

Çok enerjik olan Husky köpeklerinin günlük egzersiz ihtiyacı mutlaka karşılanmalıdır. Soğuk iklim hayvanı oldukları için sıcak havalarda hareket istediği azalır. Bu nedenle sıcak havalarda egzersiz yaptırılmamalıdır. Bunun dışında günlük en az 30 dakika egzersiz yaptırmak gerekir.

Sibirya kurdu bakımında diğer önemli bir nokta tüy bakımıdır. Haftada bir kez tüyleri taranmalıdır. Yılda iki kez tüy döken Sibirya kurtları, eğer sıcak bir bölgede yaşıyorsanız daha fazla tüy döker. Husky oldukça temiz ve titiz bir köpek cinsidir. Bu nedenle çok fazla kokmaz ve banyo ihtiyacı neredeyse hiç yoktur. Yılda bir defa banyo yaptırmanız yeterlidir.

Sibirya kurtları, diğer köpek ırklarına oranla daha az miktarda yemekle doyarlar. Obeziteye yatkınlıklarından dolayı fazla beslememek gerekir. Haftada bir kez nemli bir pamuk yardımıyla kulakları temizlenmelidir. Diğer köpek cinslerinde olduğu gibi tırnak ve diş bakımı, rutin veteriner kontrollerine dikkat ettiğiniz taktirde bu neşeli patili dostumuza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı, mutlu günler…

İlginizi çekebilir: Samoyed Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı