Sinir Otu Nedir? Sinir Otunun Faydaları Nelerdir?

120
sinir otu

Sinir otu, her ne kadar ismi kulağa hoş gelmese de faydaları açısından oldukça önemli olan bir bitki. Damar otu, çıban otu, yara otu, pişik otu, ayak otu, gibi isimlerle de anılan sinir otu nedir, faydaları nelerdir, ne işe yarar? İşte detaylar…

Sinir Otu Nedir?

Sinir otu yada damar otu, bilimsel adı plantago olan ve bataklık, boş araziler, su kenarları, çayırlar gibi hemen hemen her yerde  yetişen çok yıllık bir bitkidir. Ülkemizde en çok Kahramanmaraş, Bingöl, Elazığ, İstanbul, Çanakkale, Amasya, Sakarya ve Balıkesir’de yetişmektedir.

Geniş yaprakları ve uzun tohumları ile göze çarpan damar otu, geçmişten günümüze  alternatif tıpta kullanılan şifalı bir bitkidir.

Sinir Otu Faydaları Nelerdir? Sinir Otu Ne İşe Yarar?

sinir otu faydaları

 • Damar otu, keçiboynuzu pekmezi gibi balgam söktürücü özelliği ile balgam sorununa iyi gelir. Göğsü yumuşatıcı etkisi ile nefes darlığı, astım, bronşit, boğmaca gibi rahatsızlıklarda oldukça faydalıdır.
 • Soğuk algınlığı, grip ve nezle oluşumunu engellemeye yardımcı olur.
 • İltihap giderici ve antibakteriyel etkileri ile ağız, boğaz ve üst solunum yollarının iltihabi hastalıklarında faydalıdır.
 • Damar otu kronik öksürüğün kesilmesinde faydalıdır.
 • Yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Çıban ve dolama gibi cilt hastalıklarına iyi gelir.
 • Siğillere iyi gelir bu nedenle siğil otu da denmektedir.
 • Antioksidan özelliği ile damar tıkanıklığına iyi gelir. Kolesterol ve tansiyon üzerindeki olumlu etkileri ile kalp ve damar sağlığı açısından faydalıdır.

sinir otu ne işe yarar

 • Ayak otu yada pişik otu denmesinin nedeni ayak parmaklarında oluşan pişiklere iyi gelmesidir.
 • İdrar söktürücü etkisi sayesinde ödem ve şişlik gibi problemlerin giderilmesinde yardımcıdır.
 • Damar otu karaciğer yağlanmasına iyi gelir.
 • Cilt sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Sinir otundan hazırladığınız tonik akne, sivilce, siyah noktalar ve cilt lekelerine iyi gelir.

SİNİR OTUNUN ZARARLARIHamile ve emzirme dönemindeki kadınlar, hassas ve alerjik bünyeye sahip kişiler için önerilmez. Aynı zamanda düşük tansiyon problemi olan kişilerinde damar otu tüketmemesi gereken besinler arasında yer alır. Her besinde olduğu gibi fazla tüketilmesi faydadan çok zarar sağlayabilir. Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışarak tüketmeniz gerekir.

Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Sağlıklı, mutlu günler…

İlginizi Çekebilir: Meyan Kökünün Faydaları ve Zararları Nelerdir?