Siyam Kedisi Özellikleri ve Bakımı

136
siyam kedisi özellikleri

Adını aldığı eski Siyam’da(Tayland) tapınak bekçiliği yapan Siyam kedisi,en eski kedi ırklarından biridir. Tamamen doğal bir kedi türü olan Siyamlar, birçok cins ve ırkın doğmasına neden olmuş asil bir kedidir. Tüm kedi kuruluşları tarafından tanınan Siyam kedisi olumlu özellikleri ile en çok tercih edilen kedi cinsleri arasında yer alır. Masmavi gözleri, üstün zekası ve maskeli suratıyla herkesi kendine hayran bırakan Siyam kedilerini daha yakından tanımak istiyorsanız işte Siyam kedisi özellikleri ve bakımı hakkında detaylar…

Siyam Kedisi Özellikleri

siyam kedisi özellikleri

Kediler aleminin en gevezesi olan Siyam kedileri, zeki, oyuncu ve enerjik bir kedi cinsidir. Oldukça sosyal ve meraklı olan Siyam kedisi yeni yerler keşfetmeye bayılır. Sahibine oldukça bağlıdır ve kıskanır. Sürekli ilgi ister ve sahibinin yanında dolaşarak onunla sohbet etmeyi çok sever. Aynı zamanda sahibinin kucağında olmaktan ve onunla uyumaktan zevk alır. Eğer gereken ilgiyi sağlar ve iyi bir iletişim kurarsanız harika bir arkadaştır.

Diğer kedilerden farklı bir ses tonuna sahip olan Siyam kedileri, ne istediğini anlatabilecek kadar zekidir. Sahibine karşı farklı, yabancılara karşı farklı bir ses tonu ile miyavlar.

Oldukça hareketli olan Siyam kedileri oyun oynamayı çok sever. Fırlattığınız bir  oyuncağını  size geri getirecektir. Oyun oynarken çok dikkatlidir ve tırnaklarını içeri çeker. Siyam kedisi, sahibine ve sevdiklerine karşı korumacıdır. Bu nedenle de çocuklu aileler için mükemmel bir tercihtir.

Oldukça duygusal ve hassas bir yapıdadır. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmaz. Yalnızlık ve ilgisizlik bu sevimli dostumuzun depresyona girmesine neden olabilir. Bu nedenle çalışıyorsanız ve ona vakit ayıramayacaksanız Siyam kedisi sizin için uygun bir tercih değildir.

Siyam Kedisi Fiziksel Özellikleri

Siyam kedileri modern ve geleneksel olmak üzere iki farklı görünüşe sahiptir. Modern Siyam kedisi, ince ve narin yapıdadır. Kafa yapısı daha üçgen bir şekildedir. Geleneksel Siyam kedisi ise daha yuvarlak bir kafa yapısına sahip olup daha iri ve kaslı bir vücut yapısına sahiptir.

Tüyleri kısa ve yumuşacıktır. Tüylerinin rengi, bulunduğu ülkenin sıcaklığına göre değişir. Soğuk iklimlerde Siyam kedisinin rengi daha koyudur. En popüler ve sık görülen renkleri ise;

Seal Point: Vücutları krem-açık kahve rengi arası, göğüs ve boyun daha açık renktedir. Benekleri koyu kahve rengi olup, ayaklar, burun ve sırtı beneklerle aynı renktedir.

Blue Point: Vücutları gri-beyaz soğuk tonlarda, benekleri gri-mavi renktedir. Gövdenin çene ve göğüs altı gibi ön kısmında beyaz gölgeler bulunur. Yüz, bacaklar, kulak ve kuyrukta bulunan lekeleri koyu gri renktedir.

Chocolate Point: Vücutları fildişi renginde olup benekleri açık kahverengidir. Vücutlarında leke yoktur. Kuyruğu, kulakları, yüzü, bacakları çikolata renginde kahverengidir.

Lilac Point: Vücudu buzul beyaz, lekeleri gri-pembe, leylak rengi tonlarında olan nadir bir Siyam türüdür. Kulaklar, yüz, bacaklar, kuyruk ve pati altları da gri-pembe, lavanta pembesi rengindedir.

Siyam kedisinin gözleri badem şeklinde ve mavi renklidir. Yüzünün bir bölümü, kuyruğu, kulakları ve patileri koyu kahverengi ve siyaha yakın bir renktedir. Erkek siyam kedileri 4-8 kg, dişiler 3-5 kg arasında değişir. Ortalama yaşam süreleri ise 15 ile 20 yıl arasında değişmektedir.

Siyam Kedisi Bakımı

siyam kedisi bakımı

Siyam kedileri çok fazla tüy döken bir kedi cinsi değildir. Aynı zamanda oldukça temiz ve titiz kedilerdir. Kendilerini yalayarak temizlese de   haftada bir kez tarayarak ölü tüylerinden kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Siyam kedisinin yemekle arası pek iyi değildir. Genel olarak iştahsızdır ve fazla yemek yemeyi sevmez. Aynı zamanda hassas bir yapısı olması nedeniyle mama değişikliği yapıldığı zaman strese girebilir. Bu nedenle mama değişikliği yapmamaya özen göstermelisiniz.

Diğer  önemli konu diş bakımıdır. Siyam kedisi, diş ve diş eti hastalıklarına yatkın olduğu için düzenli olarak dişlerini fırçalamak gerekir.

Bu sevimli dostumuza göstermiş olduğunuz sevgi ve ilgiye, düzenli veteriner kontrollerini  de ekleyerek sağlıklı ve mutlu bir yaşam sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı, mutlu günler…