Sonbahar Sebze ve Meyveleri Nelerdir?

78
sonbahar sebze ve meyveleri

Sonbahar sebze ve meyveleri marketlerde, pazarlarda yerini almaya başladı. Yaz meyveleri ve sebzeleri yerini sonbahar meyve ve sebzelerine bırakıyor. Her ne kadar pek çok meyve ve sebzeyi dört mevsim tüketmek mümkün olsa da sağlıklı beslenmek için mevsiminde tüketmek önemlidir. Çünkü mevsiminde tüketilen sebze ve meyvelerin besin değeri diğer zamanlarda tükettiğimize oranla daha fazladır, daha fazla vitamin içerir. İşte sonbahar mevsiminde marketlerde, pazarlarda bizi bekleyen sebze ve meyveler…

Sonbahar Sebze ve Meyveleri

Sonbahar Sebzeleri

sonbahar sebzeleri

Mantarİçerdiği vitamin ve mineraller ile tam bir şifa kaynağı olan mantar, bağışıklık sistemini güçlendirmeden kemik sağlığına kadar oldukça faydalı bir sebzedir.

PatlıcanSindirim sistemini düzenlemeden kansızlığa kadar pek çok faydası vardır. Kalp ve beyin sağlığını korumaya yardımcıdır.

Kereviz: Sağlık açısından pek çok faydası bulunan kereviz, kolesterol seviyesini ve yüksek tansiyonu düşürür. C vitamini bakımından oldukça zengindir.

KarnabaharKansere karşı koruma sağlayabilen antioksidanlar, lif ve B vitaminleri açısından zengin bir sebzedir. Göz sağlığından kemik sağlığına kadar pek çok faydası bulunur.

Pazı: Kemik sağlığı için oldukça önemli bir yeri olan K vitamini açısından zengin bir sebzedir. Göz sağlığı açısından faydalı olmasının yanında şeker hastalığından korumaya yardımcıdır.

Kabak: Bol miktarda lif içermesi ve düşük kalorisi ile kilo vermeye yardımcıdır. Sindirim sistemini düzenler ve içerdiği potasyum sayesinde kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olur.

Pırasa: Vitamin ve mineral kaynağı olan pırasa, iyi bir idrar söktürücüdür. Kalp ve kemik sağlığı açısından oldukça faydalı bir sebzedir.

Ispanak: İçerdiği vitamin ve mineraller ile sağlık açısından oldukça faydalı olan ıspanak bağışıklık sistemini güçlendirmede etkilidir. Kansızlığı önler. Sindirim sistemi, kalp ve kemik sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Havuç: İçerdiği yüksek orandaki A vitamini ile göz sağlığını korur. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanseri önlemeye yardımcı olur.

LahanaBeyaz, kırmızı ve brüksel lahanası. Güçlü antioksidan özellikleri ile bağışıklık sistemini güçlendirmeden göz sağlığına kadar oldukça faydalı sebzelerdir.

Brokoli: Kansere karşı koruyucu özelliği olan brokoli, kan şekerini düzenler. Kemik, diş ve kalp sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Bal kabağı: Yüksek miktarda lif içermesi ile kabızlığı önlemede etkilidir. Güçlü antioksidan etkisi ile üst solunum yolları hastalıklarını engellemeye yardımcı olur.

Sonbahar Meyveleri

sonbahar meyveleri

ElmaGüçlü antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve kolesterol seviyesini düşürerek kalp hastalığı riskini azaltır.

ArmutYüksek lif içeri ile sindirim sistemi sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Elma gibi kolesterol seviyesini düşürerek kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

Kızılcık: Özellikle idrar yolu enfeksiyonlarına karşı oldukça faydalıdır. Kanın pıhtılaşmasını önler ve kan basıncını düşürme özelliği ile kalp sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Nar: Antioksidan bakımından oldukça zengin olan nar, sindirim sistemi, kalp ve damar sağlığı, beyin sağlığı açısından faydalıdır. Hafızayı güçlendirir.

İncir: Kolesterol seviyesini düşürerek kalp sağlığını iyileştirmede yardımcı olur. Kabızlık ve sindirim problemlerine iyi gelir.

AyvaBağışıklık sistemini güçlendirmede etkilidir. Tokluk hissi vererek kilo vermeye yardımcı olur.

Mandalina: C vitamini deposu mandalina bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Düşük glisemik indekse sahiptir ve kan şekerini dengeler.

Greyfurt: Kan şekerini dengeler ve kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olur. Kilo vermeye yardımcıdır. Aynı zamanda cilt sağlığı açısından da faydalı olan greyfurt, kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur. Fakat düzenli olarak kullandığınız ilaç varsa doktora danışarak tüketmeniz gerektiği belirtmek isterim.

Kivi: Cilt ve saç sağlığı açısından faydalı olan kivi, güçlü bir C vitamini kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeden tansiyon ve kolesterol düşürmeye kadar pek çok faydası bulunmaktadır.

Üzüm: Sağlık açısından oldukça faydası olan üzüm göz sağlığı açısından faydalıdır. Hücre yenileyici etkisi ile cildin yaşlanmasını geciktirir.

Portakal: C vitamini açısından zengin olan portakal, pek çok hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Cilt ve kalp sağlığını destekler.

Cennet Hurması: Göz sağlığı açısından oldukça faydalı olan cennet hurması yada diğer ismi ile Trabzon hurması, kalp sağlığı ve sindirim sistemi sağlığı açısından faydalıdır.

Muşmula: Antioksidan bakımından zengin olan muşmula bağışıklık sistemini destekler ve enerji verir.

Mürdüm Eriği: İçerdiği bol miktardaki potasyum ile kalp sağlığı açısından faydalıdır. Metabolizmayı hızlandırır ve toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır.

Hünnap Meyvesi: Hünnap, içerdiği bol miktardaki C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirir. Beyin ve sinir sistemi sağlığı açısından faydalıdır ve uyku kalitesini artırır. Kan akışını düzenler ve kalp sağlığı açısından da faydalıdır.

Sağlıklı, mutlu günler…