Sosis Köpek Dachshund Özellikleri ve Bakımı

205
dachshund

Bugünkü konuğumuz sosis köpek olarak bilinen ve kökeni Almanya olan Dachshund (Dakhund). Kısa bacakları ve uzun gövdesiyle tam bir şirinlik abidesi olan bu sevimli dostlarımızı yakından tanımaya ne dersiniz? İşte sosis köpek Dachshund özellikleri ve bakımı hakkında merak edilenler…

Dachshund Özellikleri

sosis köpek

Elbetteki bu sevimli dostumuzun en belirgin fiziksel özelliği kısa bacakları ve uzun gövdesidir. Dachshund köpek cinsinin  standart, minyatür ve toy olmak üzere üç farklı boyu vardır. Standart olanların yüksekliği 35-45 cm, ortalama ağırlıkları 9 kilo, minyatür olanların yüksekliği 30-35 cm, ağırlığı 4 kilo, toy olanlar ise yüksekliği 30 cm ve ağırlığı 3,5 kilodur.

Aynı zamanda tüylerine göre de üçe ayrılır. Smooth dakhund, tüyleri kısa ve yumuşaktır. Tek renkli, iki renkli yada benekli olabilir. Tek renkli olanlar krem yada kızıl renklidir. İki renkli olanlar ise siyah, çikolata, gri ve açık kahverengi olup göğüs, gözlerinin üzeri, ön bacakların içi ve arkası, çene kenarları ve patiler ten rengi olabilir. Longhaired dakhund, tüyleri uzun ve hafif dalgalıdır. Tüylerinin rengi krem, siyah, gri, kızıl, çikolata ve açık kahve rengidir. Wirehaired dakhund ise tüyleri kısa ve serttir. Tüy rengi ise kızılın tonları siyah-beyaz ve yaban domuzu rengi en sık görülen renklerdir.

dakhund
Longhaired Dachshund

Dakhund, güçlü ve kaslı bir köpek cinsidir. Uzun bir burnu, düşük ve büyük kulakları vardır.  Dişleri oldukça kuvvetlidir. Gözleri oval biçimlidir ve göz rengi, kahverengi-siyah, açık kahverengi veya kızıl renkte olabilir. Kuyruğu uzun ve sırtı ile aynı hizadadır. Boynu kaslı ve uzun olan dakhund, geniş ve çıkıntılı göğsü, içe doğru gergin karın yapısı ile de dikkat çekmektedir.

Dachshund Karakteri

Dakhund köpekler kazmayı çok sevmeleri ve sahiplerine olan bağlılıkları ile tanınır. Hatta o kadar bağlı olurlar ki bu durum bazen yabancılara karşı agresif tavırlar sergilemelerine sebep olur. Bu nedenle küçük yaşta sosyalleştirilmesi oldukça önemlidir.

Sosis köpek, oyun oynamayı çok seven, enerjik, neşeli ve sevecen bir köpek cinsidir. Havlamayı çok sever ve ses tonu boyuna göre oldukça yüksektir.

dachshund bakımı

Oldukça zeki olmalarına karşın eğitime pek istekli değillerdir. Bazen inatçı bir yapıya sahip olabilirler. Eğitimi sırasında sabırlı ve kararlı olmak gerekir.

Diğer köpeklerle pek iyi anlaşamazlar. Hatta kendinden büyük köpeklere bile saldırabilir. Bu nedenle küçük yaşta sosyalleşmesi çok önemlidir. Yabancılara karşı mesafelidir ve çocuklarla iyi anlaşır. Evde beslenebilecek küçük köpek cinsleri arasında oldukça popülerdir.

Dachshund Bakımı

sosis köpek

Dakhund köpek cinsi bakımı oldukça kolaydır. Kısa tüylü olanları haftada bir kez, uzun tüylü olanları ise her gün taramak gerekir. Orta derecede tüy dökseler de mevsim geçişlerinde fazla tüy dökerler.

Kilo almaya meyilli bir ırk olduğu için beslenmesine ve egzersiz ihtiyacına özen gösterilmelidir. Günlük yürüyüşler ve onunla oyun oynamanız enerjisini atmasına yardımcı olacaktır.

Sosis köpek ortalama yaşam süresi 12-15 yıldır. Sağlık açısından vücudunun uzun ve bacaklarının kısa olması nedeniyle kas-iskelet sistemi hastalığına yatkındır. Bunun dışında  kilo almaya meyilli oldukları için kalp ve damar sorunları, diyabet gibi hastalıklara da yatkınlığı vardır. Bu nedenle kilo almalarını kesinlikle önlemek gerekir. Düzenli veteriner kontrolü ile bu sevimli dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.

Sağlıklı, mutlu günler…

İlginizi Çekebilir: Jack Russell Terrier Özellikleri ve Bakımı