Soya Fasulyesi Nedir? Soya Fasulyesinin Faydaları Nelerdir?

148
soya fasulyesi

Soya fasulyesi, Doğu Asya’ya özgü bir baklagil türüdür. Asya mutfağının önemli bir parçası olup binlerce yıldır tüketilmektedir. Çoğunlukla Asya ve Amerika’da yetiştirilmektedir. Barbunya fasulyesine benzer tadı ile baklagiller familyasının besin değeri en yüksek üyelerinden biridir. Kuru fasulyeye oranla daha yuvarlak ve sarımsı rengi olan soya, undan süte kadar pek çok yan besininde ana maddesidir. Türkiye’de kullanımı ciddi oranda artan soya, en zengin protein kaynaklarından biridir. Bu nedenle vegan beslenmede başvurulan önemli kaynaklardan biridir. Soya fasulyesi, çok az nişasta içerdiği için şeker hastaları içinde iyi bir protein kaynağıdır. Soya, sekiz gerekli amino asidi içeren tek besindir. A, B3,B6, B2, B1, K ve E vitaminleri açısından zengindir. Ve işte bu zengin içeriği ile soya fasulyesinin faydaları

Soya Fasulyesinin Faydaları Nelerdir ?

 

  • Soya fasulyesi, lif kaynağıdır. sindirim sistemini rahatlatır ve kabızlığa iyi gelir.
  • Soyada bulunan terpenler antioksidandır. Bu nedenle vücudu serbest radikallerin verdiği zarardan korur ve kanser hücrelerin oluşumunu önlediği sanılmaktadır.
  • Yapılan incelemeler, soyadaki izoflavonların prostat ve meme kanserleri de dahil hormonla ilişkili kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösterdi.(1)
  • Soya fasulyesi doymamış bir yağ kaynağıdır. Toplam kolesterolü düşürmeye yardımcı olan soya, kalp hastalığı riskini azaltır.
  • Soya fasulyesinde bulunan K vitamini ve kalsiyum, kemik sağlığı açısından önemlidir.
  • Yüksek oranda magnezyum içeren soya, uyku kalitesini artırır. Metabolizmayı düzenleyerek uyku sorunlarına iyi gelir.
  • Soya fasulyesi, kadınlarda menopoz şikayetlerini azaltır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler: Soya fasulyesinin faydaları olduğu kadar, zararları da bulunmaktadır. Kesinlikle pişirilmeden yenmemelidir. Çiğ soya fasulyesinde sağlığa zararlı maddeler bulunur. Soya fasulyesinde yüksek oranda purin bulunur. Bu nedenle ürik asit oranı yüksek olanlar dikkatli olmalıdır. Gut hastalığı olanlar 50 gr. dan fazla tüketmemelidir. İçerdiği fitatlar nedeniyle demir, çinko, kalsiyum gibi minerallerin bağırsaktan kana geçmesini azaltır.(2). Bu nedenle fermentasyon uygulanan soya ürünlerini tüketmek önemlidir.

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, hamilelik ve emzirme döneminde iseniz kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Kaynakça

taylankumeli.com/besin-bilgileri/soya-fasulyesi

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here