Staffordshire Bull Terrier Özellikleri ve Bakımı

242
staffordshire bull terrier

Staffordshire bull terrier, kökeni İngiltere olan ve orta büyüklükte bir köpek cinsidir. Staffy, Staffie, Stafford olarak da adlandırılan bu köpek cinsi ilk başlarda bir dövüş köpeği olarak üretildi. Köpek dövüşleri yasa dışı ilan edildikten sonra yetiştiriciler tarafından iyi huylu, sevecen ve neşeli bir aile köpeği olarak yetiştirilmektedir. Görüntüsü nedeniyle bazen Pit Bull ile karıştırılan bu sevecen ve cesur dostumuzu yakından tanımak isterseniz işte Staffordshire bull terrier özellikleri, karakteri ve bakımı ile ilgili detaylar…

Staffordshire Bull Terrier Özellikleri

staffordshire bull terrier bakımı

Staffordshire bull terrier oldukça kaslı, kare şeklinde bir vücut yapısına sahiptir ve çenesi çok güçlüdür. Kafası büyüktür ve kulakları yarı dik bir şekilde durur. Gözleri yuvarlak ve koyu renktedir. Boynu kısa ve kaslıdır. Kuyruğu orta uzunluktadır. Tüyleri tek tabakalı, kısa ve parlaktır. Tüylerinin rengi açık kahve, siyah, mavi, beyaz yada bu renklerin karışımından oluşan renklerde olabilir.

Erkeklerde yükseklik 36-41 cm, vücut ağırlığı 11-17 kg arasındadır. Dişilerde yükseklik 33-38 cm, kilo 10-16 kg arasında değişir.

Ortalama yaşam süreleri 10-16 yıldır.

Staffordshire Bull Terrier Karakteri

stafforshire bull terrier karakteri

Her ne kadar Pit Bull’la karıştırılsa da ve agresif, korkutucu bir görüntüye sahip olsa da sevgi dolu ve şefkatli bir köpek cinsidir. Staffordshire bull terrier, sahibine sadık, arkadaş canlısı, itaatkar, zeki ve birazda inatçı bir ırktır. Eğitiminde istikrarlı ve kararlı olmak önemlidir ve yavru iken sosyalleştirilmesi gerekir. Pek çok köpek cinsinde olduğu gibi küçük yaşta sosyalleştirilmesi ve eğitimi köpeklerin karakterini belirlemede oldukça önemlidir.

Oyuncu, sevecen ve neşeli olmasının yanı sıra çocuklarla çok iyi anlaşan ve onlara zarar vermekten kaçınan ender ırklardan biridir. Oyun amaçlı çocukların üzerine atlayabilir fakat amacı kesinlikle zarar vermek değildir. Bu nedenle 8 yaş üzeri çocuklarla oynaması daha güvenlidir. Staffordshire bull terrier aynı zamanda “dadı köpeği” olarak da bilinir.

İlginizi çekebilir: Çocuklarla En İyi Anlaşan Köpek Cinsleri

Staffordshire bull terrier’in arası diğer köpeklerle ve evcil hayvanlarla pek iyi değildir. Fakat küçük yaşta sosyalleştirildiği taktirde bu sorunun önüne geçilebilir. Yeni insanlarla tanışmayı seven, sosyal bir köpek cinsidir.

Oldukça çeviktir ve çok hızlı koşar. Bu özelliklerinin yanına korkusuz ve meraklı bir köpek cinsi olduğunu eklediğimiz de kesinlikle tasmasız dolaştırmamak gerekir.

Staffordshire Bull Terrier Bakımı

staffordshire bull terrier bakımı

Bakımı oldukça kolay bir köpek cinsidir. Kısa tüylerini haftada 1-2 kez taramanız yeterlidir. Tüylerini nemli bir bezle silerek parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Gerekli durumlarda ılık su ile banyo yaptırılabilir.

Staffordshire oldukça enerjiktir ve egzersiz ihtiyacı oldukça yüksektir. Her gün en az yarım saat egzersiz ihtiyacı karşılanmalı ve halka açık alanlarda mutlaka tasma ile dolaştırılması gerekir.

Tırnakları düzenli olarak kesilmeli ve kulakları kontrol edilmelidir. Kir yada toz birikmesi halinde nemli bir bezle temizlenmelidir.

Kilo almaya eğilimli bir ırk olduğu ve mide spazmına yatkın oldukları için beslenmesine özen gösterilmelidir. Orta boy köpek ırkları için hazırlanmış kaliteli mamalar tercih edilmelidir.

Genel olarak sağlıklı bir ırk olsa da diğer köpek ırkları gibi genetik olarak bazı hastalıklara karşı yatkınlıkları vardır. Bunlar anne yada babadan geçen HC&PHPV (göz hastalıkları), katarakt ve kalça displazisi olarak sayılabilir. Düzenli veteriner kontrolü ile bu sevgi dolu dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Boxer Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı