Sumak Nedir? Sumağın Faydaları Nelerdir?

516
sumak

Popülaritesi bir anda artan sumak nedir? Sumağın faydaları nelerdir? İşte detaylar…

Sumak Nedir?

Kırmızı meyve yada limonlu baharat olarak da bilinen sumak, Orta Doğu’ya has bir baharattır. Bilimsel adı Rhus coriaria olan sumak, ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesi hariç her yerde yetişir ve ekşimsi bir tadı vardır. Sumak bitkisi, çalı görünümünde ve koyu kırmızı çiçekleri olan bir bitkidir. Sumak bitkisinin meyvesi, uygun yöntemlerle kurutulduktan sonra, sofra tuzuyla karıştırılıp öğütülmesi sonucunda elde edilir. Özellikle kokuyu azalttığı için soğan salatalarında kullanılır.

Sumak, en güçlü antienflamatuar baharatlardan biridir. Antioksidanlarla doludur ve bu yüzden sağlık açısından oldukça faydalı bir baharattır.

Sumağın Faydaları Nelerdir?

sumağın faydaları nelerdir

 

  • Laboratuvar çalışmaları sumak ve ekstresinin güçlü bir antienflamatuar olduğunu göstermektedir.(1) Bu nedenle ateş, vücutta iltihaplanma, solunum yolu rahatsızlıkları, bronşit gibi pek çok hastalığa iyi gelmektedir.
  • Antioksidan özelliği ile vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırır, vücuda detoks etkisi yapar.
  • Antimikrobiyal özelliği ile vücudun bakterilere karşı mücadele etmesine yardımcı olur.
  • Yapılan çalışmalar sumağın, antifungal etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bu nedenle mantar enfeksiyonları ile mücadele eder.
  • Yapılan çalışmalar sumağın, diyabet ve obezite sorunlarına karşı etkili olduğunu göstermiştir. Güçlü  bir antioksidan olması nedeniyle kan şekeri ve kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olur.
  • Antioksidan etkisi ile kalp ve damar sağlığını korur.
  • Adet dönemindeki ağrılar ve adet düzensizliğine iyi geldiği düşünülmektedir.
  • Sumağın idrar söktürücü etkisi vardır. Mesane iltihabını tedavi etmek için kullanılır.
  • Sindirim sistemine faydalıdır. Hazımsızlığa ve mide gazına iyi gelir.
  • Antioksidan özelliği sayesinde cilt sağlığını korur. Kırışıklıklar ve yaşlanma belirtilerini azaltır.

Sumağı salatalarda, yemeklerde, evde yapılan turşularda zevkinize göre tüketebilirsiniz. Sumağın yoğurtla olan mükemmel uyumu mantı, çılbır gibi yemeklere ayrı bir lezzet katmaktadır.

Sumağın içerisinde bulunan tuz tansiyonu yükseltebilir. Bu nedenle yüksek tansiyonu olan kişilere pek önerilmez. Alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bazı sumak türleri zehirlidir. Bu nedenle rastgele toplanarak tüketilmemelidir. Her besinde olduğu gibi aşırıya kaçmadan tüketilmelidir.

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, hamilelik ve emzirme döneminde iseniz kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here