Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

67
susam yağının faydaları

Susam yağının faydaları arasında en fazla bilinen saç ve cilt sağlığı, kemik sağlığı üzerine olumlu etkileridir.  Fakat susam yağının faydaları bunlarla sınırlı değil. Susam yağı pek çok kişinin bildiği fakat faydaları hakkında pek fazla bilgi sahibi olmadığı bir yağdır.

Yaklaşık beş bin yıllık geçmişi olan susam yağı, susam bitkisinin tohumlarından elde edilen bir yağdır. Anayurdu Afrika olan susam yağının içerisinde, B vitamini, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, bakır, fosfor ve manganez bulunmaktadır. Bu bileşenler ile susam yağının ne gibi yararları varmış bir göz atalım.

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Susam yağı, antioksidan içerir. Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını önlemeye çalışırlar. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalık oluşumunu engeller.

Susam yağı, tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. 

Doymamış yağ bakımından zengin olan susam yağı, kötü kolesterol seviyesini düşürerek kalp ve damar sağlığı açısından önemlidir.

Kan şekeri seviyesinin düzenlemesine yardımcıdır. 

Lif bakımından zengin olan susam yağı sindirim sorunlarına iyi gelir ve hazmı kolaylaştırır.

Susam yağı, omega 6 ve omega 9 içerir. Bu nedenle beynin sağlıklı çalışmasında faydalıdır. Strese bağlı baş ağrılarına ve migrene iyi gelir.

Kalsiyum, bakır ve çinko açısından zengin olan susam yağı, diş ve kemik sağlığı açısından önemlidir. Özellikle kadınlarda görülen kemik erimesi riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Susam yağının rahatlatıcı etkisi vardır. Bu sebeple uyku sorunlarına iyi gelir.

Susam yağı solunum sistemi açısından da faydalıdır. Nefes almayı kolaylaştırdığı için astım gibi rahatsızlıklarda etkilidir.

Cinsel performansı artırıcı özelliği vardır.

Günlük tüketim miktarı 1 çay kaşığı olarak önerilir. Unutmayalım, her şeyin azı karar, çoğu zarar.

Saça ve Cilde Olan Faydaları

Susam yağı zengin mineral içeriği ile saç ve cilt sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Susam yağının nemlendirici özelliği vardır. Bu sayede özellikle kuru cilt tipine sahip kişiler için oldukça faydalıdır. Çatlamış topuk ve dirseklere iyi gelir. 

Susam yağı içerdiği E vitamini sayesinde cildin elastikiyetini artırır ve yaşlanmayı geciktirir.

Cildi güneşin zararlı ışınlarından korur. Yaşlanma lekelerini yok etmede faydalıdır.

Susam yağı, saçların beyazlamasını geciktirir. 

Saç kırıklarının önlenmesinde oldukça faydalı olan susam yağı, saçların daha sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlar. Aynı zamanda kepeklenmeyi önler.

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, hamilelik ve emzirme döneminde iseniz kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

İlginizi Çekebilir: Çay Ağacı Yağı Nedir, Ne İşe Yarar?