Tarçın Nedir? Tarçının Faydaları Nelerdir?

93
tarçının faydaları

Tarçın, defnegiller familyasından oldukça lezzetli ve şifalı bir baharattır. Cinnamon denilen ağaçların iç kabuklarından elde edilir. Kışın yapraklarını dökmeyen küçük bir ağaçtır. Ana vatanı Sri Lanka ve Hindistan olan aromatik kokulu tarçın, dünyanın en önemli baharatlarından biridir. Eski dünyada çok değerli olan bu bitki, günümüzde de en çok tüketilen baharatlar arasındadır. Kullanım alanı oldukça fazla olan tarçının içerisinde A, B6, C, E ve K vitaminleri, demir, kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko, demir ve potasyum mineralleri bulunur. Antioksidan kaynağı olan ve binlerce yıldır sağlık alanında da kullanılan tarçının faydaları nelerdir? Birlikte göz atalım.

Tarçının Faydaları Nelerdir?

tarçın

 

Kan Şekerini Düzenler

Tarçının en çok bilinen faydalarından biridir. Yapılan pek çok insan çalışmasında, tarçının kan seviyesini düşürdüğünü ve diyabet hastalarında kan şekeri seviyesini dengelenmesine yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. 

İnflamasyonu Azaltır

Tarçının, eski çağlardan beri bronşit gibi hastalıklarda kullanılmasının nedeni antiinflamatuar etkiye sahip olmasıdır. Aynı zamanda antifungal özelliğe sahiptir. Bu sayede vücuttaki bakteri, mantar ve virüsün neden olduğu enfeksiyonlarla mücadele ederek bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücuttaki doku hasarını önlemeye yardımcı olur.

Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Kolesterolün dengelenmesine yardımcı olan tarçının, aynı zamanda kan basıncını düşürme etkisi vardır. Kötü kolesterol(LDL) ve trigliserit seviyelerinin düşürülmesine ve iyi kolesterol (HDL) seviyesinin yükselmesine yardımcı olur. Bu sayede kalp ve damar sağlığı açısından faydalıdır.

Güçlü bir Antioksidandır

Bol miktarda antioksidan içerir ve antioksidan içeriği en yüksek baharatlardan biridir. Antioksidanlar vücudu serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasardan korur. Bu sayede yaşlanmayı geciktirir ve kansere karşı koruma sağlar.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Kan şekerini düzenlemesi ve uzun süre tokluk hissi vermesi sebebiyle kilo vermeye yardımcıdır. Sindirim sistemini düzenler ve kalorisi oldukça düşüktür. 

  • Aynı zamanda Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklardan korur. Hafızayı güçlendirir.
  • İçerdiği kalsiyum ve K vitamini sayesinde kemik sağlığı açısından önemlidir.
  • Anne sütünü artırıcı etkisi vardır. Güvenle kullanılan bir baharat olasına rağmen alerjik reaksiyon gösterebilir.
  • Ciltteki döküntü, tahriş ve enfeksiyona iyi gelmektedir.
  • Ağız kokusunu gidermede yardımcıdır.

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, hamilelik ve emzirme döneminde iseniz kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

İlginizi Çekebilir: Çörek Otu Nedir? Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı, mutlu günler...