Tere Otunun Faydaları Nelerdir? Tere Otu Neye İyi Gelir?

161
tere otunun faydaları nelerdir

Genellikle salatalarda tükettiğimiz terenin faydaları arasında güçlü bir balgam söktürücü olarak akciğer dostu olması yer alır. Turpgiller familyasından yeşil yapraklı bir bitki olan tere, kalorisi düşük, besin değeri yüksek bir bitkidir. Yüksek oranda C vitamini ve K vitamini içeren tere aynı zamanda A vitamini, kalsiyum, manganez, fosfor, potasyum, magnezyum, sodyum gibi minerallerde içerir. Peki bu zengin içeriği ile tere otunun faydaları nelerdir? Tere otu neye iyi gelir? İşte detaylar…

Tere Otunun Faydaları Nelerdir? Tere Otu Neye İyi Gelir?

Tere, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını ve oksidatif stresi önleyen antioksidanlar açısından zengindir. Antioksidanlar vücudu diyabet, kanser ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklardan korumaya yardımcı olur. Antioksidan açısından zengin olan tere, kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

tere oyu neye iyi gelir

Tere, C vitamini açısından zengin bir bitkidir. 34 gram tere günlük C vitamini ihtiyacının %24 ünü karşılamaktadır. C vitamini açısından zengin besinler tüketmek soğuk algınlığı riskini azaltmaktadır. Aynı zamanda tere, güçlü bir balgam söktürücü olarak astım ve öksürük tedavisinde oldukça faydalıdır.

Tere, kalp hastalığı risk faktörü olan kan basıncı ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle tere tüketmek kalp hastalığı riskini azalmaya yardımcı olabilir ki turpgiller ailesine ait sebze tüketimi düşük kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır.

Tere, kemik sağlığı açısından oldukça önemli olan K vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi önemli mineraller içermektedir. 34 gram tere, günlük alınması gereken K vitamini miktarının %106’sını karşılamaktadır. Kemik sağlığı açısından oldukça önemli vitamin ve mineraller içeren tere, özellikle kadınlarda görülen kemik erimesi(osteoporoz) riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

tere neye iyi gelir

İçerdiği C vitamini ile enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin artmasına yardımcı olarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir.

Tere, karotenoid ailesindeki antioksidan bileşikler olan ve göz sağlığı için gerekli olduğu pek çok çalışmada ispatlanmış, lutein ve zeaksantin içerir. Bu iki bileşik yaşa bağlı gelişen maküler dejenerasyon ve katarakt gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Yapılan çalışmalarda terede bulunan izotiyosiyanatların kolon, akciğer, prostat ve cilt kanserini önlediği görülmüştür.

Terenin Zararları

Elbette tüm besinlerde olduğu gibi aşırı tüketim faydadan çok zarar sağlar. Tere, aşırı ve uzun süreli tüketiminde mide rahatsızlığı yada böbrek rahatsızlığına neden olabilir. Aynı zamanda hamilelik döneminde, mide yada bağırsak ülseri, böbrek rahatsızlığı olan kişilerin  de tere tüketmesi önerilmez. Emzirme döneminde tere tüketimi ile ilgili yeterli bilgi yoktur. Bu nedenle emzirme döneminde de tüketmemek gerekir. Aynı zamanda terenin aşırı tüketimi gaz sorunlarına yol açabilir.

İlginizi Çekebilir: Dereotunun Faydaları Nelerdir?

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, hamilelik ve emzirme döneminde iseniz tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Sağlıklı, mutlu günler…

Referans: Watercress Benefits