Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? Bakımlı ve Sağlıklı Tırnaklar İçin Öneriler

143
tırnak bakımı nasıl yapılır

Tırnak bakımı, hem hijyen, hem de daha zarif ve güzel ellere sahip olmak bakımından oldukça önemli bir konudur. Sürekli temas halinde olan ellerimiz tüm kiri ve bakterileri tırnak aralarında barındır. Aynı zamanda sağlığımızın da göstergesi olan tırnaklarımızı günlük yada haftalık uygulayacağımız yöntemlerle daha bakımlı ve sağlıklı hale getirmek mümkün. Tırnaklarımız da saçımızı ve cildimizi oluşturan bir protein türü olan keratin den oluşur. Bu nedenle bakımlı ve sağlıklı tırnaklara sahip olmanın ilk yolu beslenmeden geçer. Beslenmenize A, B vitaminleri, E vitamini ve Biotin  içeren besinleri eklemenizde fayda vardır. Beslenmenin dışında evde kolayca uygulayabileceğiniz tırnak bakımı nasıl yapılır, bakımlı ve sağlıklı tırnaklar için ne yapmak gerekir? Hep birlikte göz atalım.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Hijyen: En önemli ve tırnak bakımında ilk yapılması gereken adımdır. Hiçbir  işleme başlamadan önce tırnaklarınızı diş fırçası ve sabun yardımı ile nazikçe fırçalayarak hem bakterilerden, hemde ölü derilerden arındırmanız gerekir. 

Törpüleme: Oldukça kolay bir işlem gibi görülse de yanlış törpüleme tekniği ile tırnaklarınıza zarar verebilirsiniz. Törpüyü tırnaklarınızın altına fazla sokmadan, yavaş ve nazik hareketlerle tırnaklarınıza şekil vermelisiniz. Küt tırnakların takılıp kırılma riski daha fazla olduğu için, tırnaklarınızın kenarlarına yuvarlak bir şekil vermeniz, hem ellerinizin daha zarif görünmesini, hemde tırnaklarınızın daha kolay kırılmamasını sağlayacaktır.

Tırnak Etleri: Pek çoğumuzun kestiği ve tırnakları bakımsız gösteren tırnak etleri. Tırnak etleri, tırnakları bakteri ve enfeksiyonlardan koruduğu için kesilmemesi gerekir. Bunun için özellikle banyodan sonra yumuşayan etlerinizi nazik bir şekilde geriye ittirmeyi tercih edebilirsiniz. Sonrasında ise piyasada satılan kütikül yağları ile masaj yapmanız tırnak sağlığı açısından oldukça önemlidir. 

Nemlendirme: Cildimiz gibi tırnaklarımızın da neme ihtiyacı vardır. Ellerinizi yıkadıktan sonra tırnaklarınıza hafif bir masajla nemlendirici uygulayın. Hatta bu işlemi her akşam yatmadan önce uygulamanız daha faydalı olacaktır. Bu işlem için vazelin kullanabilirsiniz.

Bakımlı ve Sağlıklı Tırnaklar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

bakımlı ve sağlıklı tırnaklar

 

Oje sürmeden önce mutlaka bir baz uygulayın ve ojeyi tırnaklarınızda 2-3 günden fazla tutmayın. Sonuçta ojelerde kimyasallar içerir. Ojeleri çıkarmak için aseton içermeyen oje çıkarıcılar tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.

Temizlik yaparken mutlaka eldiven kullanın.

Tırnaklarınız bir şeyleri kazımak için kullanmayın. 

Cildinize gösterdiğiniz özeni tırnaklarınıza da gösterin. Haftada en az bir kez 1 kase ılık suyun içine, bir tatlı kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı deniz tuzu ve yarım limonun suyunu ekleyerek tırnaklarınızı bu suyun içinde 15 dakika bekletin. 

Ve elbette yazımın başında belirttiğim gibi beslenmenize dikkat edin.

Sağlıklı, mutlu günler…

İlginizi Çekebilir: Bakımlı Ellere Sahip Olmanın Püf Noktaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here