Topuk Çatlağına Ne İyi Gelir? Topuk Çatlağı Nasıl Geçer?

60
topuk çatlağına ne iyi gelir

Topuk çatlağı, pek çok nedenle oluşan ve görüntü olarak rahatsızlık verici, hatta çatlakların derinleşmesi halinde acı veren bir durumdur. Doktor tedavisi ile bu çatlaklardan kurtulmak mümkün olduğu gibi sizinde evde doğal yöntemlerle bu çatlaklardan kurtulmanız mümkün. Topuk çatlağına ne iyi gelir, topuk çatlağı nasıl geçer, topuk çatlağı neden olur? İşte cevaplar…

Topuk Çatlağı Neden Olur?

Topuk çatlaklarının, ayak bakımına gereken özenin gösterilmemesi sonucu ortaya çıktığı düşünülse de bunun pek çok sebebi olabilir. Bunlar;

  • Aşırı kilo
  • Ter bezlerinin düzensiz çalışması
  • Sağlıksız beslenmeye bağlı vitamin ve mineral eksikliği
  • Egzama, sedef hastalığı, diyabet, tiroid hastalığı, ayak mantarları
  • Sürekli ayakta durmak
  • Cilt kuruluğu
  • Genetik
  • Yaşlanma belirtileri
  • Yetersiz nemlendirme
  • Sandalet yada arkası açık ayakkabı giymek gibi nedenler sayılabilir.

Topuk Çatlağına Ne İyi gelir?

topuk çatlağı nasıl geçer

Bu yöntemleri evde uygulayarak topuk çatlaklarını giderebilir ve yeni oluşumları engelleyebilirsiniz.

Sirke ve Ağız Bakım Suyu

Bir bardak ağız bakım suyunu ( örn Listerine) 1 bardak sirke ve iki bardak su ile karıştırın. Ayaklarınızı 15 dakika bu suyun içinde beklettikten sonra ölü deriyi çıkarmak için ponza taşı ile fırçalayın. Ayaklarınızı durulayın ve nemlendirici uygulayın. Bu işlemi topuklarınız iyileşene kadar her gün tekrarlayın.

Bal

Ilık su dolu ayak banyosuna bir bardak bal döküp iyice karıştırın. Ayaklarınızı bu suyun içinde 20 dakika beklettikten sonra ponza taşı ile nazikçe fırçalayın. Ayaklarınızı kurulayın ve nemlendirici uygulayın. Bu işlemi haftada birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Vazelin

Ayaklarınızı 20 dakika ılık sabunlu suda bekletin ve ponza taşı ile fırçalayın. Ayaklarınızı duruladıktan sonra nazikçe kurulayın ve yoğun bir nemlendirici sürün. Nemi hapsetmek için topuklarınızın üzerine vazelin sürerek bir çift çorap giyin. İyi bir sonuç almak için yatmadan önce her akşam uygulayın.

Limon

topuk çatlağı nasıl geçer

Ilık suyun içerisine bir limonun suyunu ilave edin ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra ponza taşı ile fırçalayın ve ayaklarınızı durulayın. Ayaklarınızı kuruladıktan sonra nemlendirici uygulayın.

Hindistan Cevizi Yağı

Ayaklarınızı ılık suyun içinde 20 dakika beklettikten sonra ponza taşı ile fırçalayın. Ayaklarınızı durulayın ve kuruladıktan sonra hindistan cevizi yağı sürün ve ayağınıza çorap giyip bu şekilde uyuyun. Özellikle hindistan cevizi yağı kuru cilt, egzama ve sedef hastalığı için tavsiye edilir. dilerseniz hindistan cevizi yağı yerine zeytinyağı, susam yağı, shea yağı gibi yağlarda tercih edebilirsiniz.

Gliserin ve Gül Suyu

Eşit miktarda gliserin ve gül suyunu karıştırarak akşam yatmadan önce topuklarınıza uygulayın ve üzerine çorap giyin. Sabah uyandığınız zaman topuklarınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Epsom Tuzu

Uyumadan önce ılık suyun içine yarım fincan epsom tuzu atın ve karıştırın. Ayaklarınızı bu suyun içinde 15 dakika beklettikten sonra ponza taşı ile fırçalayın. Ayaklarınızı durulayıp kuruladıktan sonra nemlendirici uygulayın ve nemi hapsetmek için vazelin yada hindistan cevizi yağı uygulayabilirsiniz. Çorap giyip bu şekilde uyuyun.

Topuk Çatlağı Nasıl Geçer?

topuk çatlakları

Öncelikle topuk çatlaklarının neden kaynaklandığını bilmek en önemli noktadır. Nedeni ne olursa olsun öncelikle doktora başvurmalı ve doktorun tavsiyesi ile bir tedavi uygulamanız en doğru olanıdır. Çatlak topuklara evde uygulayabileceğiniz pek çok yöntem olsa da bunların tedavi ettiği kanıtlanmamıştır. Sadece nemlendirme ve yumuşatmaya yöneliktir. Elbette çatlak topukların tedavi edilmesinde ve oluşumunun önlenmesinde nemlendirme ve yumuşatmanın önemi büyüktür. Bu nedenle doktor kontrolünde çatlaklara iyi gelen yöntemleri uygulayabilir yada oluşumunu engelleyebilirsiniz.