Toy Poodle Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

738
toy poodle özellikleri ve bakımı

Poodle yada diğer ismiyle kaniş ailesinin en küçük üyesi olan toy poodle, süs köpekleri arasında yer alır. Kıvır kıvır tüyleri ve sevimliliği ile dikkat çeken toy poodle, aynı zamanda en zeki köpek cinsleri arasındadır. Köklerinin Fransa’ya dayandığı kabul edilen ve Fransa’nın ulusal köpeği olan bu sevimli dostlarımız dünyada ve ülkemizde en popüler köpeklerden biridir. Bu sevimli dostumuzu biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz? İşte toy poodle özellikleri ve bakımı hakkında detaylar…

Toy Poodle Özellikleri

toy poodle özellikleri ve bakımı

Oldukça zeki ve itaatkar oldukları için her türlü eğitime yatkın köpeklerdir. Odaklanma ve algılama seviyeleri oldukça yüksektir. Özellikle ilk kez köpek sahiplenmek isteyen kişiler için oldukça uygun bir tercihtir. Toy poodle sahibine  bağlı, hassas, aktif ve oyun oynamayı seven oldukça eğlenceli bir köpek cinsidir. Bu nedenle sahibinin mutlaka ona vakit ayırması gerekir.

Çocuklarla arası iyi olsa da diğer evcil hayvanlarla iyi geçinmeleri bazen güç olabilir. Poodle, yabancılara karşı mesafelidir. Tanıştığı insanlardan kötü bir etki görmediği sürece tanışmaya eğilimi yüksek bir köpek cinsidir.

İlgi odağı olmayı severler. Çok fazla havlayan bir köpek cinsi olmasa da ilginizi çekmek için yada hoşlanmadıkları durum karşısında, evde uzun süre yalnız bırakıldığında yüksek sesle havlar.

Doğru bir eğitim süreci ile sosyal yaşama çok çabuk uyum sağlayan toy poodle, evde beslenebilecek küçük köpek cinsleri arasında en çok tercih edilen köpek cinslerinden biridir.

toy poodle bakımı

Çok uzun, kıvırcık ve yoğun tüy yapısına sahip olan poodle, çok değişik renk tonlarına sahiptir. Koyu turuncu, siyah, beyaz, mavi, kahverengi, krem, gri, gümüş gibi renklerde karşımıza çıkabilir. En nadir görülen rengi koyu turuncu ile kahverengi arasında olan rengidir. Poodle, uzun tüy yapısına rağmen tüy dökmeyen köpek cinsleri arasında yer alır.

Diğer süs köpeklerinin aksine bacak yapısı uzundur. Bu nedenle zarif ve atletik bir yapıya sahiptir. Düğmeye benzeyen burnu ve badem şeklinde siyah göz rengi ile oldukça sevimli bir dış görünüşe sahiptir. Uzun bir çene yapısına, sarkık, geniş ve büyük kulaklara sahiptir.

Boyları 20-28 cm, vücut ağırlığı 3-6 kg ve ortalama yaşam süreleri 13-15 yıl arasında değişir.

Toy Poodle Bakımı

toy poodle özellikleri

Uzun ve kıvırcık tüyleri her gün taranmalı ve belirli periyotlarla tıraş ettirilmelidir. Tırnakları ayda bir kesilmeli ve düşük olan kulakları düzenli olarak temizlenmelidir. Çok sıkı bir egzersize ihtiyaç duymasa da günlük olarak 60 dakikalık yürüyüşlerle egzersiz ihtiyacı karşılanmalıdır. Toy poodle, alerjiye yatkın bir cins olduğu için beslenmesinde kaliteli kuru mama tercih edilmelidir.

Toy poodle sağlıklı bir köpek olmasına rağmen diğer köpek cinslerinde olduğu gibi yatkın oldukları hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar, kulak problemleri, katarakt, büyüyen göz kirpikleri, progresif retina atrofisi, Von Willebrands hastalığı, mesane taşları gibi hastalıklardır. Düzenli veteriner kontrolü ile bu sevimli dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.