Tüller Nasıl Beyazlatılır? İşte En Etkili Yöntemler

35
tüller nasıl beyazlatılır

Genellikle pek çok kişi daha ferah bir ortam ve bütün renklerle uyum sağladığı için beyaz tül tercih eder. İlk asıldığı zaman kar beyazı olan tüller zamanla gerek evin içinde oluşan toz, gerekse dışarıdan gelen faktörler sonucu grileşmeye başlar.  Pek çoğumuz grileşen veya sararan tülleri çamaşır makinesinde yıkadıktan sonra elde edilen sonuçtan pek memnun kalmayız. Çünkü ilk günkü beyazlığı yakalamak kolay değildir. Peki tüller nasıl beyazlatılır ve ilk günkü beyazlığı nasıl elde edebilirsiniz? İşte en etkili yöntemler..

Tüller Nasıl Beyazlatılır?

Hemen hemen her evde bulunan malzemelerle yıkama öncesinde veya yıkama esnasında uygulanan yöntemlerle tüllerinizin ilk günkü beyazlığına kavuşması mümkün. İşte bunlarda ilki:

Karbonat

Karbonatın beyazlatma yeteneği tüllerinizi beyazlatma konusunda da sizlere yardımcı olmaktadır. Tüllerinizi yıkarken çamaşır deterjanınıza iki çorba kaşığı karbonat ekleyerek yıkayın. Tülleriniz fazla grileşmiş veya sararmış ise, yıkamadan bir gün önce karbonatlı suda bekletmeniz ve daha sonra çamaşır deterjanı ile yıkamanız yeterli olacaktır. Tüllerinizin ilk günkü gibi bembeyaz olduğunu göreceksiniz.

Sirke veya Limon

Özellikle sirke, temizlik konusunda kendisinden çok fazla yardım aldığımız etkili malzemelerden biridir. Tüllerinizi beyazlatmak içinde kendisinden yardım alabilirsiniz. Ilık suya yarım bardak limon yada bir bardak sirke ekleyerek birkaç saat veya daha iyi bir sonuç için bir gece bekletin. Daha sonra çamaşır makinesinde yıkayın. Dilerseniz çamaşır makinenizin deterjan gözüne bir miktar sirke koyarak da yıkayabilirsiniz.

Şeker

Tüllerinizi yıkarken az miktarda deterjanla birlikte tüllerinizin arasına 2-3 adet küp şeker veya iki tatlı kaşığı toz şeker koyarak yıkayın. Dilerseniz toz şekeri çamaşır deterjanına ilave edebilirsiniz.

Bulaşık Makinesi Tableti ve Şeker

Tüllerinizi beyazlatmanın bir diğer yöntemi ise bulaşık makinesi tabletinden yardım almaktır. İsterseniz sadece bulaşık makinesi tabletini kullanabilir veya şekerle birlikte daha etkili bir sonuç alabilirsiniz. Bunun için, tülleri çamaşır makinesinin içine yerleştirin ve içine bir adet bulaşık makinesi tableti koyun. Çamaşır makinenizin deterjan bölümüne çamaşır deterjanı ve iki tatlı kaşığı (tepeleme) şeker ilave ederek  tüllerinizi yıkayın. Sonuç inanılmaz…

Tüllerinizi yıkarken deterjanın tülün her yerine nüfuz edebilmesi için çamaşır makinenizi fazla doldurmayın. Eğer mümkünse tüllerinizi tek tek yıkamaya özen gösterin.