Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

30
türk kahvesinin faydaları

Sohbetlerin olmazsa olmazı, kokusu ile pek çok kişiyi cezbeden Türk kahvesi, ülkemiz başta olmak üzere Orta Doğu ve Avrupa’da ortaya çıkmıştır. Kültürümüzde oldukça önemli bir yere sahip olan Türk kahvesi, sadece lezzeti ile değil faydaları ile de ön plana çıkmaktadır. İşte içerdiği faydalı bileşenler ile Türk kahvesinin faydaları.

Türk Kahvesinin Faydaları

  • Türk kahvesi filtrelenmemiş olduğu için diğer kahve türlerine oranla faydalı bileşikleri daha yüksek oranda içerir. Kahve çekirdekleri, polifenol antioksidan türleri olan klorojenik asit gibi faydalı bileşenler içerir. Yapılan incelemelerde klorojenik asitlerin iltihabı, kan şekerini ve kolesterol seviyesini iyileştirdiği gözlemlenmiştir (1).
  • Kahvede bol miktarda bulunan kafein zihinsel performansı artırır. Pek çok bilimsel çalışma kahvenin, bilişsel fonksiyonu iyileştirerek Alzheimer ve Parkinson hastalığı riskini azaltabileceğini göstermektedir (2, 3).

  • Aynı zamanda kafein enerji düzeyini artırır ve yorgunluğu önler. Bu nedenle özellikle spor yapan kişilerin fiziksel performansını artırmaya yardımcı olur.
  • Kahve içmek, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Kahve, içerdiği kafein sayesinde metabolizma hızını artırarak yağ yakımını hızlandırmaya yardımcı olur. Bu nedenle kilo vermek isteyen kişilerin tüketmesi gereken faydalı bir besindir.
  • Kahve içerdiği yüksek antioksidan özelliği ile karaciğer kanseri ve endometriyal kanser ve karaciğer sirozu gibi hastalık risklerini azaltmaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda bu özelliği ile kardiyovasküler hastalıklardan korunmaya da yardımcı olabilir.

Kahvenin Zararları

Kahve her ne kadar faydalı olsa da, bazı hastalıkları olan ve ilaç kullanan kişilerde olumsuzluklara neden olabilir. Bu durum, sağlıklı kişilerin aşırı kahve tüketiminde de geçerlidir. Özellikle kalp hastalıkları olan kişilerde çarpıntıya neden olabilir. Günde 3 fincandan fazla kahve tüketimi, sağlıklı kişilerde de çarpıntıya neden olabilir. Kafein tansiyonu yükseltebilir. Bu nedenle yüksek tansiyonu olan kişilerin tüketmesi önerilmez. Kafeine duyarlı olan kişilerde uyku bozuklukları ve kaygı gibi olumsuzluklar görülebilir. Aynı zamanda kahvenin şekersiz olarak tüketilmesi önerilir. Herhangi bir şekerli içeceğin düzenli tüketimi, yüksek trigliserit seviyeleri, obezite ve tip 2 diyabet riskini artırabilir.

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa, hamile veya emzirme döneminde iseniz tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Referans: https://www.healthline.com/nutrition/turkish-coffee