Üzümün Faydaları Nelerdir? Üzüm Neye İyi Gelir?

33
üzümün faydaları

Üzüm, binlerce yıldır dünya üzerinde ılıman iklime sahip olan tüm ülkelerde yetiştirilmektedir. Yeşil, kırmızı ve siyah gibi çeşitleri olan üzüm salkım halinde, çekirdekli veya çekirdeksiz olabilir. Üzüm, yüksek besin değeri ve antioksidan içeriği ile sağlık açısından çok sayıda faydası olan bir meyvedir. Peki üzümün faydaları nelerdir, üzüm neye iyi gelir? İşte üzüm yemenin faydaları.

Üzümün Faydaları Nelerdir?

  • Üzüm çok sayıda antioksidan bileşikler içermektedir. Kırmızı üzüm, rengini veren antosiyeninler nedeniyle daha fazla antioksidan içerir. Antioksidanlar, oksidatif strese neden olan serbest radikallerin hücrelerimize verdiği hasarı onarmaya yardımcı olur. Oksidatif stres diyabet, kalp hastalıkları, kanser gibi kronik rahatsızlıklara neden olur. Bu nedenle üzüm yemek kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.
  • Üzüm içerdiği potasyum sayesinde kan basıncını düzenleyeme yardımcı olabilir.
  • Özellikle kırmızı üzümde bulunan bileşikler, yüksek kolesterol seviyelerine karşı koruma sağlayabilir. (1)

  • Yüksek kan basıncı ve kolesterol kalp hastalıkları için önemli bir risk teşkil eder. Üzüm, kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir ve kalp sağlığını koruyabilir.
  • Üzümde bulunan faydalı bitki bileşikleri kolon ve meme kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağlamaya yardımcı olabilir.
  • Üzümler göz sağlığı açısından faydalı olan lutein, zeaksantin ve resveratrol içerir. Bu bileşikler katarakt, yaşa bağlı maküler dejenesyon gibi hastalıklara karşı koruma sağlamaya yardımcı olabilir.
  • Üzümün şeker oranı yüksek olmasına rağmen glisemik indeksi düşüktür. Bununla birlikte yapılan bir çalışma, üzümde bulunan resveratrolün kan şekeri seviyesini düşürerek insülin duyarlılığını artırdığını göstermiştir(2). Bu nedenle üzüm yemek yüksek kan şekerine karşı koruma sağlayarak diyabetten korunmaya yardımcı olabilir.
  • Her ne kadar daha fazla insan çalışmasına gerek duyulsa da üzümde bulunan bileşikler hafızayı geliştirerek Alzheimer gibi hastalıkların oluşumunu engellemeye yardımcı olabilir.
  • Üzüm kemik sağlığı açısından önemli olan K vitamini, kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez ve fosfor gibi önemli mineraller içerir. Bu nedenle kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı olabilir.
  • Üzüm, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan iyi bir C vitamini kaynağıdır. Bakteri ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaya yardımcı olabilir. Aynı zamanda üzümün içerdiği resveratrol da gıda kaynaklı hastalıklara karşı koruma sağlar, yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olabilir.
151 gram yeşil veya kırmızı üzümün besin değeri:

Kalori: 104

Protein: 1,1 gram

Yağ: 0,2 gram

Karbonhidrat: 27,3 gram

Lif: 1,4 gram

C Vitamini: Günlük ihtiyacın %27’si

K Vitamini: Günlük ihtiyacın %28’i

Riboflavin: Günlük ihtiyacın %6’sı

Tiamin: Günlük ihtiyacın %7’si

B6 Vitamini: Günlük ihtiyacın %6’sı

Potasyum: Günlük ihtiyacın %8’i

Manganez: Günlük ihtiyacın %5’i

Bakır: Günlük ihtiyacın %10’u

Herhangi bir sağlık probleminiz, kullanmakta olduğunuz ilaç varsa tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Sitede yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Sağlıklı, mutlu günler…

Referans: https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-grapes#TOC_TITLE_HDR_12