Uzun Tüylü Kedi Cinsleri Hakkında Bilgiler

380
uzun tüylü kedi cinsleri

Bazı kediler var ki ilk bakışta hayranlık uyandırır ve bunlarda genellikle uzun tüylü olan kedilerdir. Uzun tüylerinden dolayı bakımları biraz zor olsa da yine de hayatımızın bir parçası olmayı başarırlar. Pofuduk halleriyle kalpleri çalan ve en sevilen uzun tüylü kedi cinsleri hangileri bir göz atalım.

Uzun Tüylü Kedi Cinsleri

Ankara Kedisi
uzun tüylü kedi cinsleri
Ankara Kedisi

Elbette ki ilk sırayı uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilen Ankara kedisi alıyor. Ana vatanı Anadolu olan Ankara kedisi, zeki, oyuncu ve sahibine oldukça bağlı bir kedidir. Tüy uzunlukları vücudunun çeşitli yerlerinde farklıdır. En uzun tüyleri boyun, göbek ve kuyruk kısmında bulunur. Hemen hemen her renk tüy rengine sahip olabilirler. Gözleri mavi, yeşil, sarı, kehribar ve iki gözü farklı renkte olabilir. Çocuklarla, köpeklerle, diğer kedilerle ve yabancılarla da çok iyi ilişkiler kurabilen Ankara kedisi bu mükemmel özellikleri ile en çok tercih edilen kedi cinsleri arasında da yer alır.

İran Kedisi
en uzun tüylü kedi cinsleri
İran Kedisi

İran kedisi namı diğer Persian, Fars kedisi karakteristik suratı ve tüyleri ile oldukça dikkat çeken bir kedi cinsidir. Sadece uzun tüylü kedi cinsleri arasında değil, dünya üzerinde de oldukça popüler olan İran kedisi, en çok tercih edilen kediler arasında üst sıralarda yer almaktadır. Tam bir kucak kedisi olan İran kedisi, oldukça sessiz ve sakin karakterlidir. Zıplamak, tırmanmak, oyuncak peşinde koşturmak gibi huyları yoktur. Genetik olarak pek çok sağlık sorununa yatkın, bakımları zor olmasına rağmen halen en çok tercih edilen kedi cinsleri arasında yer alır.

Maine Coon
uzun tüylü kedi cinsleri
Maine Coon

Kediler aleminin en büyük kedisi olan Maine Coon, gösterişli fiziği ve uzun tüyleri ile dikkat çeker. Oldukça zeki, sevecen ve büyük boyutlarına rağmen oldukça uysal kedilerdir. Sivri uçlu kulakları, belirgin elmacık kemikleri, kalın pati ve bacakları ile uzun tüylü kedilerin en popüler olanlarından  biridir.

Norveç Orman Kedisi
Norveç Orman Kedisi

Adından da anlaşıldığı gibi Norveç’e özgü bir ırk olan Norveç Orman Kedisi, ülkenin soğuk iklimine uygun mükemmel kürkü ile dikkat çeker. Maine Coon gibi büyük bir ırktır. Oldukça atletik ve meraklı olan Norveç Orman kedisi aynı zamanda suyu seven ender kedilerden biridir. Sürekli ilgi beklentisi olmayan, arkadaş canlısı bir ırktır.

Himalayan
Himalayan

İran kedisi ve Siyam kedisinin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkan bu ırk oldukça sevecen ve sevgi dolu bir kişiliğe sahiptir. Oldukça zeki olan Himalayan kedisi, İran kedisi gibi sessiz ve sakin bir yapıya sahiptir. Masmavi gözleri ile uzun tüylü kediler arasında yerini almaktadır.

Ragdoll

 

Ragdoll

Ragdoll kedisi ipeksi uzun tüyleri ve mas mavi gözleri ile uzun tüylü kediler içinde yer alsa da oldukça nadir bulunan bir ırktır. Büyük kedi cinsleri arasında yer alan Ragdoll, yumuşak ve uyumlu karakteri ile hemen hemen herkesle kolayca dostluk kurabilen bir yapıya sahiptir.

Chinchilla
Chinchilla

Chinchilla, İran kedisinin bir türü olup muhteşem tüyleri ile uzun tüylü kedi cinsleri arasında yerini almaktadır. İran kedisine benzeyen sessiz, sakin karakteri, insanlarla olan uyumu ve muhteşem sürmeli gözleri ile aynı zamanda en çok tercih edilen kediler arasında da yer almaktadır. En ilginç özelliği doğduklarında siyaha yakın olan renklerinin büyüdükçe açılarak beyaz olmasıdır.

Birman Kedisi
Birman Kedisi

Kutsal kedi olarak adlandırılan Birman kedisi, nazik, sevecen ve konuşkan bir kedi cinsidir. Yumuşak ve ipeksi uzun tüyleri, mas mavi gözleri ile dikkat çeker. Oldukça akıllı olan Birman kedisi, sahibinden ve aile fertlerinden her daim ilgi bekler. 

Sağlıklı, mutlu günler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here