Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı

124
van kedisi özellikleri

Van kedisi, Türkiye’nin dünyaca ünlü kedi cinsi olup güzelliği ile herkesi kendine hayran bırakan popüler bir kedi cinsidir. Diğer kedi cinslerinin aksine suyu çok seven ve iyi birer yüzücü olan Van kedisini daha yakından tanımaya ne dersiniz? İşte Van kedisi özellikleri ve bakımı hakkında merak edilenler…

Van Kedisi Özellikleri

Kökeni Doğu Anadolu Bölgesi olan ve ortaya çıkış tarihi net olarak bilinmeyen Van kedisi, ülkemizde “en güzel kedi” olarak anılmaktadır. Sağlam ve dayanıklı bir kedi cinsi olan Van kedisi, kaslı, atletik ve iri bir vücut yapısına sahiptir. Tüyleri beyaz, su geçirmez ve orta uzunluktadır. İpeksi ve yumuşaktır. Tüyleri kışın uzar ve yazın uzayan tüylerini dökerek daha ince tüylere sahip olur.

Elbette Van kedisinin en güzel kedi olarak adlandırılmasına sebep olan bir diğer özelliği ise muhteşem gözleridir. Göz rengi mavi, kehribar yada bir gözü mavi, bir gözü kehribar rengi olabilir. Yavru iken büyük olan kulakları gelişim sürecini tamamladıktan sonra yüzü ile uygun büyüklükte olur. Burunları düzdür. Yavru iken kısacık ve ince olan kuyrukları gelişimini tamamladığında kabarık ve uzun tüylü olur. Erişkin tüylerine sahip olmaları 3-5 yıl sürebilir.

Van kedisi dişilerde 3,5-4 kilo, erkeklerde 8 kiloya kadar çıkabilir. Ortalama yaşam süreleri 12-17 yıldır.

Van Kedisi ile Ankara Kedisi Arasındaki Farklar

Van kedisi, Ankara kedisi ile çok karıştırılsa da aralarında fiziksel ve karakterleri açısından büyük farklar vardır. Van kedisi, Ankara kedisinden daha iri ve kaslıdır. Ankara kedisi ise daha narin br yapıya sahiptir. Van kedisinin tüyleri orta uzunlukta olup Ankara kedisinin tüyleri çok uzundur ve uzun tüylü kedi cinslerinin atası olarak kabul edilir. Van kedisinin kulakları yuvarlak, Ankara kedisinin kulakları ise daha uzun ve sivridir. Ankara kedisinin gözleri badem şeklinde, Van kedisinin ise yuvarlaktır. İki kedi cinside çift renkli göz rengine sahip olsada Van kedilerinin bir gözü turkuaz mavi diğer gözü kehribar rengidir. Ankara kedisinin ise bir gözü mavi iken diğer gözü ela, yeşil ve kehribar olabilir. Ankara kedilerinde sağırlık daha fazla görülür. Van kedisinin kafa yapısı daha büyük ve yuvarlakken Ankara kedisinin kafa yapısı üçgen şeklinde ve daha keskin hatlara sahiptir. Van kedisi enerjik ve konuşkan bir kedi cinsi iken Ankara kedisi sessiz ve uysal kedi cinsleri arasında yer alır.

Van Kedisi Karakteri

İyi bir avcı olan Van kedisi, oldukça enerjik, aktif ve oyuncu bir kedi cinsidir. Zıplamayı, atlamayı inanılmaz sever. Dolap üstleri ve raflar en çok tercih ettikleri yerlerdir. Oyuncu yapıdaki kediler genellikle yaşlandıkları zaman bu özelliklerini yitirse de Van kedisi yaşlandığı zaman bile oyun oynamaya devam edecektir. Aynı zamanda bazı numaralar öğrenebilecek kadar zekidir.

Van kedilerinin diğer olumlu özelliklerinden biride oldukça sadık, cesur ve bir köpek kadar olmasa da koruyucu olmalarıdır. Sahiplerine inanılmaz derecede bağlıdır ve başka birini sahip olarak kabul etmesi neredeyse mümkün değildir.

Pek çok kedi cinsi suyu sevmez, hatta nefret eder diyebiliriz. Van kedileri, diğer kedi cinslerinin aksine suyu çok sever, ılık ve sığ sularda yüzebilir bile. Hatta banyoda size eşilik edebilirler. Bu arada temizlik konusunda çok titiz olduklarını belirtmekte fayda var. Suyu çok sevdikleri için güvenlikleri açısından klozet kapağını kapalı tutmanız önemlidir. Musluğu açmayı öğrenebilecek kadar zeki olduklarını da ayrıca belirtmek isterim.

Van kedisi, Siyam kedisi gibi konuşkandır. Değişik tonlarda çıkardığı sesler ile duygularını anlatmayı çok sever.

Van kedisi oyuncu yapısı ile çocuklarla çok iyi anlaşır. Çok iyi bir oyun arkadaşıdır. Diğer kedilerle ve uysal köpeklerle de iyi anlaşan mükemmel bir dosttur. Bu nedenle de en çok tercih edilen kedi cinsleri arasında yer almaktadır.

Van Kedisi Bakımı

Van kedisi bakımı oldukça kolaydır. Pamuksu, orta uzunluktaki tüyleri yapısı gereği düzenli fırçalama gerektirmez. Dişlerinin düzenli olarak fırçalanması ve tırnaklarının iki haftada bir kesilmesi gerekmektedir. Kulakları düzenli olarak kontrol edilmeli ve eğer kir varsa nemli bir bezle silinmelidir. Beslenmesinde ise kaliteli kuru mama tercih edilmelidir.

Melez bir kedi cinsi olmayan Van kedisi oldukça sağlıklı ve kuvvetli bir kedi cinsidir. Genetik bir problemi olmasa da beyaz renkli ve mavi gözlü olanlar sağır olmaya eğilimlidir. Düzenli veteriner kontrolü ile bu sevimli dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Sfenks Kedisi Özellikleri ve Bakımı