Vazelin Faydaları Nelerdir ve Kullanım Alanları

141
vazelin faydaları

Tarihi çok eskilere dayanan ve  birçok kadının cilt bakım rutininde kullandığı vazelin, bir petrol yan ürünüdür. Özellikle cilt, saç ve tırnak bakımında kullanılan vazelin ne işe yarar? Vazelin faydaları, vazelinin kullanım alanları ve vazelin saçtan nasıl çıkartılır? İşte detaylar…

Vazelin Nedir?

Vazelin, 1859 yılında kimyager Robert A. Chesebrough tarafından bulunan, ham petrol, bal mumu ve mineral yağ karışımından elde edilen bir tür yağlı kremdir. Robert A. Chesebrough, 1859 yılında Pensilvanya’da yeni bulunan petrol kuyularını incelemeye gittiği zaman bir maddenin işçilerin ayaklarına yapıştığını ve iş pompalarını tıkayarak işleri zorlaştırdığını gördü. Fakat parafine benzeyen bu madde aynı zamanda işçilerin kesik ve yaralarının iyileşmesine yardımcı oluyordu. Petrolden ayrıştırarak aylarca üzerinde çalıştığı bu maddenin vücuttaki yaraları iyileştirdiğini gördükten sonra 1870 yılında “Vazelin Petrol Jeli” ismiyle satışa sundu.

Vazelin Faydaları Nelerdir? Vazelin Ne İşe Yarar?

vazelin ne işe yarar

Kozmetik alanında çokça kullanılan vazelin,  çatlakları önlemeye yardımcı olur. Özellikle kış aylarında görülen el ve dudak çatlaklarına karşı oldukça etkilidir. Aynı zamanda topuk çatlaklarında, diz ve dirseklerde görülen kararmaların önlenmesinde oldukça yardımcıdır.

İlginizi Çekebilir: Topuk Çatlağına Ne İyi Gelir? Topuk Çatlağı Nasıl Geçer?

Düzenli olarak kaş ve kirpiklere uygulandığı zaman kaş ve kirpiklerinizin gürleşmesine yardımcı olur.

Yaraların üzerine uygulandığı zaman yaranın yumuşamasına yardımcı olur ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Bebeklerin pişik ve kızarıklık tedavisinde kullanılır.

Vazelini saç uçlarına az miktarda  sürdüğünüz taktirde kırıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Vazelin, mineral yağlar içerdiği için yaraların iyileşmesinde faydalıdır. Aynı zamanda vazelin gözenekler tarafından emilmez. Bu nedenle vazelin faydaları arasında en göze çarpan, bir cilt bariyeri gibi davranarak sadece cildin nem kaybını önlemesidir. Ciltte oluşturduğu bariyer, saçlarınızı boyarken saç çizginiz boyunca uyguladığınız vazelinin cildinizin boyanmasına engel olmasının en güzel örneğidir sanırım. Gözenekler tarafından emilmediği içinde gözenekleri tıkayarak çok farklı problemlere yol açabilir benden söylemesi. Üstelik birde suda çözünür değil…

Suda çözünür olmaması nedeniyle en fazla sorunu da vazelini saçına uygulayan kişiler yaşar. Hele birde fazla sürdüyseniz.

Vazelin Saçtan Nasıl Çıkartılır

vazelin saçtan nasıl çıkartılır

Vazelinin faydalarını okudunuz, saçları parlatır, uzatır, kırıkların görünümünü azaltır ve hemen saçlarınıza uygulamaya karar verdiniz. Birazda fazlaca uyguladınız. Saçlarınızı yıkadınız ve hayal kırıklığı… Çünkü tüm vazelin saçlarınızda, çıkmamış. Üzülmeyin bunun için üç yöntem var. Mısır nişastası, karbonat ve  bebek pudrası. Bu arada en çok önerilen mısır nişastası ama ben bebek pudrasını denedim. Eğer solunum probleminiz varsa bebek pudrası yerine diğerlerini uygulayın çünkü solunum problemi yaratabilir. Öncelikle kağıt havluyu saçlarınıza bastırarak fazla vazelini saçlarınızdan alın. Daha sonra mısır nişastası, mısır unu, karbonat yada talk pudrayı yağlı saçlarınıza uygulayın ve kısa bir süre bekleyin. Daha sonra saçlarınızı arındırıcı bir şampuan ile iki kez ılık su ile iyice yıkayın. Soğuk su kullanmayın çünkü vazelinin kalınlaşmasını sağlayabilir. Daha sonra saç kremi kullanarak saçlarınızı iyice durulayın. Eğer gerek görürseniz bir gün sonra tekrar uygulayın.

Vazelinin Kullanım Alanları

vazelin kullanım alanları

  1. Kapı gıcırdamasını önler
  2. Parfüm sıkmadan önce sıkacağınız noktaya az miktar vazelin sürerseniz parfümün daha kalıcı olmasını sağlarsınız.
  3. Ojenin derinizi boyamasını engeller. Oje sürmeden önce tırnak etlerine vazelin sürerseniz ojenin derinizi boyamasına engel olursunuz.
  4. Sıkışan çekmeceleriniz için çekmecenin açılan kısmına vazelin sürebilirsiniz.
  5. Saçınızı boyarken cildinizin boyanmaması için saç çizginiz boyunca vazelin uygulayabilirsiniz.
  6. Sıkışan fermuarın iki yanına vazelin sürerseniz çok kolay açıldığını göreceksiniz.
  7. Oje gibi kapağı yapışan şişelerin ucuna vazelin sürerek daha kolay açılmasını sağlayabilirsiniz.
  8. Uzun süre küpe takmadıysanız kulak deliğine az miktar vazelin sürerek küpenizi daha kolay ve acısız bir şekilde takabilirsiniz.
  9. Ayakkabı, çanta gibi deri eşyaların yumuşak bir bezle vazelin sürerek parlamasını sağlayabilirsiniz.
  10. Takma kirpikleri vazelinle kolayca çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda kirpiklerinize yapışan yapışkanı da temizleyecektir.

Sağlıklı, mutlu günler…