Vegan Beslenme Nedir? Faydaları ve Zararları

142
vegan beslenme nedir

Veganlık, günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilen bir beslenme ve yaşam biçimidir. Peki vegan beslenme nedir, vegan beslenmenin faydaları ve zararları, vegan ve vejetaryen arasındaki fark nedir? Merak ediyorsanız işte detaylar…

Vegan Beslenme Nedir?

Vegan beslenme, vejetaryenliğin katı kurallı bir hali olup aslında beslenme şeklinden ziyade bir yaşam biçimidir. Hiçbir hayvansal ürün barındırmayan besinlerle beslenme şeklidir. Peki vegan ve vejetaryen arasındaki fark nedir? Vejetaryen, hayvan eti tüketmez, veganlar ise hayvan eti ve bal dahil hayvanlardan üretilen hiçbir ürünü tüketmezler. Deri, yün, ipek, kuş tüyü, jelatin, hayvanlar üzerinde denenmiş kozmetik ürünleri ( ki bir hayvan sever olarak benimde dikkat ettiğim konulardan biridir) kullanmazlar. Hayvan hakları, sağlıklı yaşam ve karbon ayak izini azaltmak için vegan beslenmeyi tercih ederler.

Vegan Beslenmenin Faydaları ve Zararları

vegan beslenmenin faydaları ve zararları

Vegan beslenme tahıl ürünlerini, sebze, meyve ve kuru baklagilleri kapsadığı için lif miktarı yüksek ve yağ oranı düşüktür. Bu nedenle sağlıklı beslenme koşullarına uyulduğu sürece sağlıklı bir beslenme şeklidir.

Vegan beslenmede kişilerin kalp-damar hastalıkları, obezite, diyabet, kanser gibi hastalıklara yakalanma riski daha azdır. Yapılan araştırmalar vegan ve vejetaryen beslenmenin tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini göstermektedir. (1) Farklı bir çalışma ise vegan beslenen kişilerde kan basıncı, trigliserid, kan şeker seviyelerinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

Buraya kadar baktığımız zaman vegan beslenme gerçekten sağlıklı gibi görünüyor. Elbette vegan beslenmenin faydaları vücut için gerekli olan protein, vitamin ve minerallerin yeterli miktarlarda alınması durumunda geçerlilik kazanıyor. Çünkü vegan beslenmede en çok dikkat edilmesi gereken nokta yeterli protein, B12 vitamini, D vitamini, demir, çinko, kalsiyum gibi besin öğelerinin alınması. Aksi taktirde sağlıklı beslenme yerini kötü ve yetersiz beslenmeye bırakacak, vitamin ve mineral eksikliği görülecektir. Bu nedenle beslenme planının çok iyi yapılması gerekmektedir.

Hayvansal Besinler Dışında Protein Alabileceğiniz Besinler

  1. Soya

Vegan beslenmede en önemli protein kaynağıdır. 100 gram soyada yaklaşık olarak 35 gram protein bulunur.

2. Kuru yemişler

vegan beslenme nedir

Kuru yemişler, lif, protein ve sağlıklı yağlar açısından zengindir. Özellikle ceviz, badem ve fındık omega 3 içerdikleri için balık yerine tüketilebilir.

3. Kinoa

Mükemmel bir protein kaynağıdır. Amino asitler ve bol miktarda demir, kalsiyum ve fosfor içerir. 100 gr kinoa günlük protein ihtiyacının %8.8 ini karşılamaktadır.

4. Kuru Baklagiller

Fasulye, nohut, mercimek ve bezelye protein, magnezyum, potasyum ve folik asit açısından zengin olup et yerine tüketilebilecek besinlerdir. 100 gramında yaklaşık 20-25 gram protein içerirler. Tahıllarla birlikte pişirildiği zaman protein kalitesi daha da artar.

5. Tohumlar

Keten tohumu, ay çekirdeği ve kabak çekirdeği protein ve omega 3 açısından önemli besinlerdir. 100 gram ay çekirdeğinde 24 gram protein bulunmaktadır.

6. Mantar

Mantar, özellikle D vitamini, selenyum ve potasyum içeriği ile et yerine tüketilebilir. 100 gram mantar 3,1 gram protein içerir.

Görüldüğü üzere vegan beslenme her ne kadar sağlıklı bir yaşam tarzı olsa da doğru vegan beslenmenin önemi büyüktür. Sizde doğru bir vegan beslenme planını uygulayarak sağlıklı olabilirsiniz. Fakat şu unutulmamalıdır ki vegan beslenme planını uygulayan herkes vegan değildir. Veganlık, sadece beslenme tarzı ile ilgili olmayıp tamamen çok farklı bir yaşam tarzıdır.

Sağlıklı, mutlu günler…