Vitamin Çeşitleri Nelerdir? Hangi Besinlerde Bulunur?

266
vitamin

Vitamin, büyüme ve gelişme, normal hücre fonksiyonu için gerekli olan maddedir. Vücudumuzun düzgün çalışması için gerekli 13 temel vitamin vardır. Bu vitamin çeşitleri ve görevleri nelerdir? Vitaminler hangi besinlerde  bulunur? Hep birlikte göz atalım.

Vitaminler 2 grup altında toplanır.

Suda eriyen vitaminler: C vitamini, B grubu vitaminleri. Bu vitaminler vücutta depolanmaz, fazlası idrar yolu ile atılır. Sadece B12 vitamini az da olsa karaciğerde depolanabilen suda eriyen vitamindir.

Yağda eriyen vitaminler: A, D, E ve K vitamini. Yağ dokusu yoluyla emilen vitaminler olup vücudumuzda emildikten sonra karaciğer ve yağ dokusunda depolanır. Vücudumuzda depolandıkları için bu vitaminlerin takviyesinin alınması konusunda dikkatli olmak gerekir.

Vitamin Çeşitleri ve Vitaminler Hangi Besinlerde Bulunur?

vitaminler hangi besinlerde bulunur

 

A Vitamini: Yağda eriyen ve karaciğerde depolanan A vitamini, görme, bağışıklık sistemi, üreme, kan yapımı ve büyüme için gereklidir.

A vitamini hangi besinlerde bulunur ?

Kayısı, havuç, şeftali, süt, tereyağı, yumurta, maydanoz, karaciğer, balık yağı, yoğurt, ıspanak, pırasa, brokoli, kabak, kavun, karpuz, patates

B1 vitamini ( Tiamin) : Suda eriyen bir vitamin olup enerji metabolizması için gereklidir. Aynı zamanda sinir sistemi, kas ve kalp sağlının korunmasında etkilidir.

B1 vitamini ( Tiamin ) hangi besinlerde bulunur ?

Yumurta, karaciğer, süt, ceviz, fındık, mısır, pirinç, buğday, bira mayası

B2 Vitamini ( Riboflavin ) : B2 vitamini suda eriyen ve besinlerden enerji üretilmesini sağlayan bir vitamindir. Sinir sistemi, saç, deri ve tırnak sağlığı açısından da gereklidir. Işığa karşı duyarlı olduğu için B2 içeren besinlerin ışıkta bekletilmemesi ve sularının dökülmemesi gerekir.

B2 vitamini ( Riboflavin ) hangi besinlerde bulunur?

Peynir, kırmızı et, yumurta, susam, mantar, ıspanak, brokoli, buğday unu, tahıllar

B3 vitamini ( Niasin, vitamin pp, nikotinik asit ) : Suda eriyen B3 vitamini yağ, protein ve karbonhidrat metabolizması için gereklidir. Aynı zamanda cilt sağlığı açısından da önemlidir.

B3 vitamini ( Niasin, vitamin pp, nikotinik asit ) hangi besinlerde bulunur ?

Kümes hayvanları, balık, ay çekirdeği, mantar, bira mayası, baklagiller, buğday

B5 vitamini ( Pantotenik asit ) : Suda eriyen B5 vitamini enerji metabolizmasında görev alır. Sinir sistemi ve bazı hormonların çalışmasında etkilidir.

B5 vitamini ( Pantotenik asit ) hangi besinlerde bulunur?

Et, bira mayası, tavuk, yürek, yeşil sebzeler, fındık, tahıl, karaciğer

B6 vitamini ( Pridoksin ) : Suda eriyen B6 vitamini enerji metabolizmasında yer alır. Sinir sistemi ve vücudun savunmasında akyuvar ve antikor oluşumunda rol oynar.

B6 vitamini ( Pridoksin ) hangi besinlerde bulunur ?

Muz, avokado, et, balık, yumurta, tavuk

B7 vitamini ( Biotin ) : Suda eriyen B7 vitamini besinlerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Cilt, saç, tırnak, sinir sistemi ve göz sağlığı açısından önemlidir.

B7 vitamini ( Biotin ) hangi besinlerde bulunur?

Sakatatlar, kırmızı et, yumurta sarısı, avokado, süt, peynir, yoğurt, somon balığı, fındık, fıstık, badem, ceviz, muz, çilek

Folik asit ( B9 vitamini ) : Suda eriyen folik asit DNA sentezi ve hücre bölünmesi süreçlerinde önemli rol oynar. Özellikle hamilelerde ve aşırı alkol tüketen kişilerde folik asit eksikliği görülür.

Folik asit ( B9 vitamini ) hangi besinlerde bulunur ?

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuşkonmaz, turunçgiller, kuru fasulye, brokoli, avokado, ay çekirdeği

B12 vitamini ( Kobalamin ) : Suda eriyen vitamin olmasına rağmen az da olsa karaciğerde depolanabilen B12 vitamini, sinir sisteminin sağlıklı işlemesi, kırmızı kan hücreleri ve DNA üretiminde rol oynar.

B12 ( Kobalamin ) hangi besinlerde bulunur ?

Kümes hayvanları, sakatatlar, kırmızı et, süt ürünleri, yağlı balıklar, kabuklu deniz hayvanları

C vitamini : Suda eriyen C vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı olur. Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Cilt ve doku onarımına fayda sağlar. Kan pıhtılaşmasını düşürür.

C vitamini hangi besinlerde bulunur ?

Kırmızı biber, kivi, portakal, domates, lahana, ıspanak, brokoli, greyfurt, kuşburnu, soğan, limon, yeşil biber, karnabahar

D vitamini : Yağda eriyen D vitamini kalsiyum ve kemik metabolizmasını dengeler. Üretilebilmesi için güneş ışığına ihtiyaç vardır.

D vitamini hangi besinlerde bulunur ?

Balık, balık yağı, tereyağı, yumurta sarısı

E vitamini : Yağda eriyen E vitamini güçlü bir antioksidandır. Kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Kan dolaşımını ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Saç ve cilt bakımı için faydalıdır.

E vitamini hangi besinlerde bulunur ?

Bitkisel yağlar, ton balığı, somon balığı, sardalya, hamsi, kırmızı et, yumurta, maydanoz, brokoli, kereviz, fındık, ceviz, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, avokado, tahıllar, muz, kivi, ıspanak

K vitamini : Yağda eriyen K vitamini kan pıhtılaşmasında önemli rol oynar. Bunun  yanında kemik ve kalp sağlığı açısından da önemlidir. K1 ve K2 olmak üzere 2′ ye ayrılır. K1 vitamini bitkisel kaynaklı, K2 vitamini ise hayvansal gıdalarda bulunur.

K vitamini hangi besinlerde bulunur ?

Yeşil yapraklı sebzeler, balık, bamya, üzüm, havuç, kivi, süt, peynir, yumurta sarısı, karaciğer, kuşkonmaz, kereviz, böğürtlen, kekik, ada çayı

Tüm bu vitamin çeşitleri sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Pek çok uzmanın söylediği gibi her hangi bir vitamin eksikliği ile karşılaşmamak için sağlıklı ve düzenli beslenmenin rolü büyüktür.

Sağlıklı, mutlu günler