Yaban Mersini Nedir? Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

105
yaban mersininin faydaları

Yaban mersini, fundagiller ailesinden mavi yemiş olarak da bilinen bir meyvedir. A,C,E,K vitamini, magnezyum,potasyum, kalsiyum ve demir gibi sağlık açısından oldukça faydalı mineraller ve antosiyonin denilen bir bitki bileşiği içerir. Antosiyonin, yaban mersinine hem mavi rengini, hemde sağlık açısından faydalarının çoğunu kazandırır. Antioksidan içeriği en yüksek meyve olarak da bilinen yaban mersininin, insan sağlığı açısından faydaları da oldukça fazladır.

Yaban Mersininin Faydaları

 • İçerdiği antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirerek, bakteri ve virüslerin neden olduğu hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Kemik sağlığı için gerekli olan K vitamin, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir ve çinko gibi mineraller içerir. Bu nedenle kemikleri güçlendirir ve kemik sağlığını korumada faydalıdır.
 • Yapılan çalışmalar, yaban mersininin içerdiği antioksidanların kötü kolesterolün (LDL) oksidatif hasarını önleyerek kalp hastalığına yakalanma riskini azalttığını göstermiştir.(1)
 • Doğal antibiyotik özelliği bulunan yaban mersininin, idrar yolu enfeksiyonlarında etkili olduğu bilinmektedir. İdrar yolu enfeksiyonlarına sebep olan E.Coli gibi bakterilerin, idrar yolundan temizlenmesine yardımcı olabilecek maddeler içerir.

 

 

 • Yaban mersininin içerdiği antioksidanlar, yaşa bağlı olarak gelişen göz hastalıklarının oluşumunu geciktirebilir. Bu nedenle göz sağlığı açısından faydalıdır.
 • İçerdiği C vitamini, vücudun kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur. Cildin dokusunu güçlendirir ve kırışıklık oluşumunu azaltır. Erken yaşlanma belirtilerini geciktirir.
 • Oksidatif stres, beynin yaşlanma süresini hızlandırabilir. Yaban mersinindeki antioksidanlar, oksidatif stres hasarını azaltarak beynin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
 • İçerdiği antosiyoninler sayesinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Aynı zamanda kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.
 • Yaban mersini lif açısından oldukça zengindir. Uzun süre tokluk hissi vermesi nedeniyle kilo vermede önemli rol oynar. Aynı zamanda içerdiği bu lifler, sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık gibi sorunlara da iyi gelmektedir.
 • Yapılan araştırmalar, düzenli tüketiminde tip 2 diyabeti olan hastalarda olumlu etkileri olabileceğini göstermiştir.
 • Aynı zamanda ağız içinde oluşan yaraların iyileşmesinde faydalıdır.

Yaban mersininin kanı sulandırma etkisi vardır. Bu nedenle herhangi bir cerrahi operasyon öncesinde ve kadınların regl döneminde kullanmaması gereken besinler arasında yer alır.

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, hamilelik ve emzirme döneminde iseniz kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here