Yaz Meyveleri Nelerdir ve Faydaları

109
yaz meyveleri nelerdir

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin bir parçası olan meyveler, vücut için gerekli vitamin ve mineralleri içeren önemli bir besin grubudur. Pek çoğu antioksidan deposu olan meyvelerin, yaz aylarında artan çeşitleri ile başta bağışıklık sistemini olmak üzere pek çok faydası bulunmaktadır. İşte yaz meyveleri nelerdir ve faydaları

Yaz Meyveleri Nelerdir ve Faydaları

Karpuz

Elbette ki yaz meyveleri denince ilk akla gelen, yüksek su oranı ve içerdiği A ve C vitamini ile oldukça faydalı olan karpuzdur. İçerdiği bol miktardaki potasyum ile kalp ve damar sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Aynı zamanda içerdiği C vitamini, beta karoten ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkilidir.

Kavun

Yaz meyveleri içerisinde en çok tüketilen meyvelerden biridir. A vitamini, C vitamini ve potasyum açısından zengindir ve antioksidan özelliği bulunur. Hücre hasarını önleyerek kanser oluşumunu ve büyümesini önler. Tansiyonu dengeleyerek kalp ve damar sağlığını korur. Aynı zamanda vücuttaki ödemin atılmasına yardımcıdır.

Çilek

Bir çok değerli bileşen içeren çilek, en çok sevilen yaz meyveleri arasında yer alır. İyi bir folik asit kaynağı olan çilek, kan kolesterol ve trigliserit seviyelerini dengeleyerek kalp ve damar sağlığı açısından faydalıdır. Antioksidan özelliği ile enfeksiyon hastalıklarına ve kansere karşı koruma sağlar.

Dut

Protein içeriği fazla olan dut, yaz meyveleri arasında sevilerek tüketilen bir meyvedir. Lifli bir meyve olan dut, sindirim sistemi açısından faydalıdır. Kemik sağlığı açısından önemli olan K vitamini içerir. İçerdiği polifenoller ile kalp sağlığı açısından da oldukça önemlidir.

Şeftali

Yaz meyveleri arasında en çok tercih edilen şeftali, diğer potasyum içeriği yüksek bir meyvedir. Bu nedenle iyi bir idrar söktürücü olan şeftali aynı zamanda kalp ve damar sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Yaşlanma karşıtı özelliğe sahip olan çinko kaynağıdır. Kemik ve diş sağlığı açısından da faydalıdır.

Yeşil Erik

En çok sevilen ve tüketilen yaz meyveleri arasındadır. Kan şekerini düzenleyici etkisinden dolayı diyabet hastaları tarafından güvenle tüketilebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve demir emilimini artırarak kansızlığı önler.

İncir

Glisemik indeksi yüksek yaz meyveleri içerinde yer alır. Bu nedenle diyabet hastaları tarafından dikkatli tüketilmesi gerekir. Lif açısından zengin bir meyvedir. Bu nedenle sindirim siteminin düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlığı önler. Kemik sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Kalp ve damar sağlığını korur. Aynı zamanda Alzheimer riskini azaltmada yardımcıdır.

Kayısı 

Beta karoten açısından zengin olan kayısı, kansere karşı korur. Yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sistemini düzenler ve kabızlığa iyi gelir. Uzun süre tokluk hissi vererek iştahı kontrol eder ve kilo vermeye yardımcı olur. Göz ve kalp sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Üzüm

Güçlü antioksidanlar içerir. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı koruma sağlar. Yüksek miktarda demir içerdiği için kansızlığa çok iyi gelir. Kemik sağlığı açısından da oldukça faydalı olan üzüm, yüksek miktarda glikoz içerdiği için diyabet hastaları tarafından dikkatli tüketilmelidir.

Armut

Yaz meyveleri arasında en çok tüketilen meyvelerden biridir. C vitamini, K vitamini, bakır ve potasyum açısından zengin olan armut, yüksek miktarda antioksidan içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kolesterolü azaltarak kalp hastalıkları riskini azaltır. Yüksek lif içeriği sayesinde uzun süre tokluk hissi vererek kilo vermeye yardımcı olur ve sindirim sistemini düzenler.

Kiraz

Güçlü antioksidanlar içeren kiraz en sevilen ve en çok tüketilen yaz meyveleri arasında yer alır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansere karşı koruma sağlar. Uyku kalitesini artırır ve kan basıncı seviyesinin korunmasına yardımcı olur. Kalp ve beyin sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Kemik, kas, eklem ve romatizma ağrılarına karşı büyük fayda sağlar. İdrar söktürücü özelliği ile tam bir böbrek dostudur.

Nektar

Tüysüz şeftali olarak da adlandırılan nektar bol miktarda kalp dostu potasyum ve lif içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeden sindirim sistemine kadar pek çok faydası bulunmaktadır. Diğer yaz meyveleri gibi antioksidan deposu olan nektar, aynı zamanda cilt sağlığını destekler.