Yeşil Çay Nedir ? Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir ?

156
yeşil çayın faydaları nelerdir

Popülaritesi ülkemizde oldukça fazla olan yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle kadınların zayıflamak için tercih ettikleri yeşil çay,  Çin ve Hindistan’a özgü bir çaydır. 3000 yıl öncesine dayanan geçmişi olan yeşil çayın faydaları hakkında yapılan birçok bilimsel araştırmalar bulunmaktadır.  Yeşil çay, siyah çayla aynı familyaya ait Camelia sinensis’ten elde edilir. Siyah çay oksidasyona maruz kalırken, yeşil çay mayalanma işleminden geçmediği için polifenol oranı daha yüksektir. Doğal bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay, kafein ve aynı zamanda A,C,E,B5,H,K vitaminleri, çinko, manganez, selenyum ve krom içerir. Zengin içeriği ile yeşil çayın faydaları nelerdir? İşte ayrıntılar…

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir ?

yeşil çay faydaları

1. Kanseri önler.

Yapılan araştırmalarda yeşil çayın içerdiği polifenollerin tümör büyümesini azalttığı ortaya çıkmıştır. Bazı çalışmalar özellikle mesane, meme, prostat, cilt, mide, bağırsak, yumurtalık ve akciğer kanseri üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir.

2. Yeşil çay kötü kolesterolü düşürür.

Yeşil çayın içindeki polifenoller güçlü bir antioksidan olup kötü kolesterol düzeyinin önemli oranda düşmesini ve vücuttan hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olur.

3. Yeşil çay kalp ve damar sağlığını korur.

Yeşil çayın kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olması, kalp ve damar sağlığı açısından da önemlidir.

4. Ağız sağlığı açısından önemlidir.

İçerdiği polifenollerin bir faydası da diş çürümesini engellemesi, ağız içinde oluşan kötü hücre çoğalmasını engellemek ve ağız kokusunu gidermektir.

5. Bağışıklığı Artırır.

İçerisinde bulundurduğu pek çok bileşen ve antioksidan özelliği ile bağışıklığı artırır.

6. Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına karşı korur.

7. Sindirim sistemi sağlığını korur.

8. Yeşil çay kilo vermeye yardımcı olur.

Yeşil çayın içerdiği kafein ve antioksidan özelliği, metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur.  Fakat şunu belirtmekte fayda var ki  spor yada diyet yapmadığınız taktirde hiç bir besin tek başına kilo vermeye yardımcı olmaz.

Yeşil çayın kalorisi: 100 gramı 0 kcal dir.

9. Yaşlanmayı geciktirir.

Antioksidan bakımından zengin olan yeşil çayın düzenli tüketilmesi durumunda, yaşlanma belirtilerini etkili bir şekilde geciktirmeye yardımcı olabilir.

Uzmanlar yeşil çayı 2-3 dk demlemeye bırakarak günde 2-3 fincan tüketilebileceğini söylemektedir. 

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, hamilelik ve emzirme döneminde iseniz kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Sağlıklı, mutlu günler…