Yeşim Taşının Faydaları ve Özellikleri

191
yeşim taşının faydaları

Jade taşı yada nefrit taşı olarak da bilinen yeşim taşı, asırlardır Çin’de sağlık, mutluluk  ve şans getirmesi için kullanılır. Özellikle Çin imparatorlarının sürekli kullandığı ve mutluluk taşı olarak bilinen yeşim taşının faydaları ve özellikleri, yeşim taşı ne işe yarar, nasıl temizlenir? Merak ediyorsanız işte detaylar…

Yeşim Taşı Ne İşe Yarar? Yeşim Taşının Faydaları

yeşim taşının özellikleri

 • Böbrek ve safra kesesi taşlarına iyi gelir. Aynı zamanda sistit dahil olmak üzere böbrek ve mesane enfeksiyonlarına karşı faydalıdır.
 • Gözler için faydalıdır.
 • Acıları hafiflettiği için özellikle doğum sancılarını hafifletir ve doğumu kolaylaştırır.
 • Baş ağrısının giderilmesinde faydalıdır.
 • Vücuttaki negatif enerjiyi toplar ve stresten uzaklaştırır, huzur verir. Endişe ve korkularınızdan kurtulmanıza yardımcı olur. Olumsuz düşüncelerden uzaklaştırır.
 • Konsantrasyonu ve kişinin öz güvenini artırır. Daha net kararlar vermenize yardımcı olur.
 • Yeşim taşı yatıştırıcı enerjisi ile duygusal ve ruhsal dengesizliği ortadan kaldırarak aşırıya kaçan duygusallığı dengeler.
 • Vücuttaki toksinleri giderir ve kanın temizlenmesini sağlar.
 • Uyku kalitesini artırır. Uyku sorunu yaşayanlar için oldukça faydalıdır.
 • Gözenekleri açarak siyah noktaları temizler. Kırışıklıkları gidererek daha genç görünmenizi sağlar.
 • Yüksek tansiyonu dengeler ve kalp damar hastalıklarına iyi gelir.

Yeşim Taşının Özellikleri

yeşim taşı ne işe yarar

Yeşim taşı yeşil rengin dışında sarı, kahverengi, beyaz, kırmızı renklerde de olabilir. 5000 yılı aşkın süredir mücevher ve heykel yapımında kullanılır. Başlangıçta tüm yeşil taşların yeşim taşı olduğu düşünülüyordu. 1863 yılında Fransız Alexis Damour yeşim taşının iki farklı mineralden oluştuğunu keşfetti. Jadeit ve nefrit. Bu iki taşı birbirinden ayırt etmek oldukça zor olabileceğinden ve yeşim taşı kelimesi tüm toplumlarda yerleşmiş olduğu için günümüzde yaygın olarak bu iki taş içinde “yeşim taşı” kelimesi kullanılmaktadır.

Jadeit ve nefrit farklı mineral bileşimlerine sahiptir. Jadeit alüminyum açısından zenginken nefrit magnezyum açısından zengin bir taştır. Aynı zamanda Mohs sertlikleri de birbirinden farklıdır.

Yeşim Taşı Nasıl Temizlenir?

yeşim taşı nasıl temizlenir

Yeşim taşını uzun süre kullandığınız taktirde enerjisini kaybeder. Bu nedenle temizleyip etkisini artırmak gerekir. Bunun için yeşim taşını bir gün süreyle toprağa gömebilir yada sirkeli suda 10 dakika bekletebilirsiniz. Aynı zamanda temizleme işlemini yeşim taşını ilk kullanmaya başladığınız zamanda yapmanız gerekir.

Yeşim taşının uygun olduğu burçlar: Koç, İkizler, Boğa,Terazi, Kova, Balık, Yay

Çakralar: Kalp ve alın çakrası

İlginizi Çekebilir: Ametist Taşının Faydaları ve Özellikleri