Yorkshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

180
yorkshire özellikleri

Boyutu küçücük ama cesareti oldukça büyük olan Yorkshire terrier, ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen köpek cinslerinden biridir. Adından da anlaşılacağı üzere kökeni İngiltere olan bu ırkın gelişiminde Skye terrier, Maltese terrier gibi ırkların kullanıldığı düşünülmektedir. Sevimliliği ve zarafeti ile herkesin beğenisini kazanan bu sevimli dostumuzu yakından tanımaya ne dersiniz? İşte Yorkshire terrier özellikleri, karakteri ve bakımı

Yorkshire Terrier Özellikleri

yorkshire terrier bakımı

Genel Özellikleri

  • Yaşam süresi: 12-15 yıl
  • Köken: İngiltere
  • Vücut ağırlığı: 3-4 kg
  • Boy: 20-23 cm

Dünyanın en küçük köpek cinsleri arasında ikinci sırada yer alan Yorkshire terrier, uzun ve yumuşacık tüyleri ile dikkat çeker. Sırtından iki yana doğru dökülen tüyleri, gövde ve kuyrukta çelik mavisi, diğer bölgelerde ten rengidir. Yorkshire terrier düz bir kafa yapısına ve orta uzunlukta siyah bir buruna sahiptir. V şeklinde dik yada yarı dik bir kulak yapısına sahiptir. Gülümsüyormuş gibi bakan gözleri koyu renk ve tırnakları siyahtır.

Yorkshire Terrier Tüy Döker mi?

Yorkshire terrier sanıldığının aksine çok az tüy döker. Bu nedenle alerjiye neden olma riski diğer köpek cinslerine göre daha azdır.

Yorkshire Terrier Apartmanda Beslemek İçin Oldukça İdeal Bir Irktır

Gerek boyutu gerekse apartman hayatına sağladığı muhteşem uyumla Yorkshire terrier evde beslenebilecek en küçük köpek cinslerinden biridir.

Yorkshire Terrier Karakteri

yorkshire terrier karakteri

Yorkshire terrier en göze çarpan karakteristik özellikleri arasında ufacık boyuna rağmen oldukça cesur olmaları yer alır. O kadar cesurlar ki kendisinden büyük köpeklere bile saldırabilirler. Bu nedenle de çoğu zaman başı belada olan bu sevimli dostumuzu tasmasız dolaştırmamak gerekir.

Cesur olmasının dışında sahibine oldukça sadık, zeki ve enerjik bir köpek cinsidir. Eğitime yatkındır fakat bazen inatçılık gösterebilir. Yorkshire terrier yabancılara karşı mesafelidir ve diğer evcil hayvanlar ve çocuklarla arası da pek iyi değildir. Çünkü bu sevimli dostumuzun sıkıştırıldığında yada kızdırıldığında ısırma gibi bir huyu vardır. Fakat yavru iken sahiplendiğiniz taktirde daha uyumlu tavırlar sergileyecektir.

Yorkshire terrier insanlara olan bağlığı ile ün yapmış bir köpek cinsidir. Size olan sevgisini ve sadakatini her fırsatta belli eder ve aynı ilgiyi de sizden bekler. Bu nedenle Yorkshire terrier  yalnız kalmayı sevmez ve evde uzun süre yalnız kaldığı taktirde havlama eğilimi gösterir. Havlamayı genel olarak çok sevseler de eğitime yatkın olmaları nedeniyle bu durumun önüne geçilebilir.

Yorkshire Terrier Bakımı

yorkshire özellikleri

Yorkshire terrier bakımında en önemli noktalardan biri uzun tüylerinin her gün taranması ve başındaki tüylerin gözlerini kapatmaması için tokayla sıkı olmayacak şekilde tutturulmasıdır. Aynı zamanda kulak ve diş bakımına da özen gösterilmelidir. Kulakları haftada bir nemli bezle silinmeli ve dişleri düzenli olarak temizlenmelidir.

Yorkshire terrier evde sürekli hareket halinde olduğu için egzersiz ihtiyacı fazla yoktur.  Bu nedenle tuvalet ihtiyacı dışında rutin gezdirme ihtiyacı yoktur. Fakat küçük yürüyüşlere hiç bir zaman hayır demez. Yorkshire terrier, soğuğa karşı oldukça hassastır. Bu yüzden soğuk havalarda köpek kıyafeti giydirmeniz oldukça önemlidir.

Yorkshire terrier beslenmesi konusunda bu ırk için üretilmiş olan özel mamaları tercih edebilirsiniz.

Genel olarak sağlıklı bir ırk olsa da diğer köpek cinsileri gibi yatkın oldukları sağlık problemleri vardır. Bunlar trake çökmesi, hipoglisemi, progresif retinal atrofi, patello lukasyonu, ters hapşırma, portosistemik şant gibi sağlık problemleridir.  Düzenli veteriner kontrolleri ile bu sevimli dostlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunabilirsiniz.