Zencefil Nedir? Zencefilin Faydaları Nelerdir?

151
zencefilin faydaları

Bilimsel adı zingiber officinale olan zencefil, tropik yada yarı tropik iklimlerde yetişen, baharat ve ilaç olarak kullanılan bir bitkidir. Eski çağlardan beri kullanılır ve dünya çapında kullanılan popüler bir baharattır.  Antioksidan özelliği vardır. Orta çağ Avrupası’nda  zencefilin cennet bahçesinden geldiğine inanılırmış. Güney doğu Asya’da doğal olarak yetişen zencefilin en büyük üreticisi Hindistan’dır. Bitkinin kök kısmı kullanılır ve toz ya da çiğ kök  gibi çeşitleri vardır. Hintlilerin “köri” adlı baharat karışımında da bulunan zencefil, keklere, pastalara, dolma, pilav ve salatalara da ilave edilerek kullanılır. İşte oldukça popüler olan zencefilin faydaları

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

zencefil

 

 1. Mide dostu olan zencefil, hamilelik ve taşıt tutmasından kaynaklanan mide bulantısına iyi gelir.
 2. Ağrı kesici özelliği vardır. Özellikle regl dönemindeki ağrıları hafiflettiği gözlemlenmiştir.
 3. Bağırsak kaslarının hareketini sağlayarak kabızlığı önler. Bağırsaklardaki gazı söktürür.
 4. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 5. Balgam söktürücü özelliği vardır ve soğuk algınlığına iyi gelir.
 6. Zencefilin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır.
 7. Yapılan araştırmalar zencefilin antioksidan özelliği ve içinde bulundurduğu gingerol maddesinin kanser oluşumuna karşı mücadele ettiğini göstermiştir.
 8. Zencefil kafa derisindeki kan akışını uyararak saç köklerini güçlendirir ve parlak olmasını sağlar.
 9. Alzheimara karşı etkilidir.
 10. Zencefilin LDL kolesterol seviyesini düşürücü etkisi vardır. Bu nedenle kalp sağlığı açısından önemlidir.
 11. Kanın pıhtılaşma riskini azaltır. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaç kullananların zencefil tüketmemesi gerekir. Aynı zamanda doktorlar ameliyat olması gereken kişilerin 1-2 hafta öncesinden zencefil tüketimini bırakmaları gerektiğini vurgulamaktadır.

Herhangi bir sağlık probleminiz, düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa, kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Site bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup, herhangi bir doktor muayenesinin yerini alamaz. Doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışın.

Sağlıklı, mutlu günler...